FAALİYETLER
Faaliyetler > 2012 Yılı Faaliyetleri > Yurt İçi Faaliyetlerimiz
 • 29.12.2012
  SOMALİ’DEN SEÇİLMİŞ 17 KİŞİLİK SAĞLIK EKİBİNE ANKARA'DA VERİLEN SAĞLIK SEMİNERLERİ SONA ERDİ.
 • 22.12.2012
  ESAFED’e bağlı dernek üyeri Antalya’da buluştu

   

  ESAFED’e bağlı dernek üyeri Antalya’da buluştu

  2012 yılında belli aralıklarla üyelerini bir araya getirmeye çalışan Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED) yılın dördüncü toplantısını Antalya Adenya Hotel’de gerçekleştirdi. ESAFED Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Cirit yaptığı açılış konuşmasında  kuruluşumuzun üzerinden henüz bir yıllık süre geçmesine rağmen federasyonun çok iyi noktaya geldiğini, bunda en büyük payın derneklerin ve gönüllü sağlık çalışanlarının olduğunu belirtti. ESAFED’in bir yıllık çalışmalarını değerlendiren Prof. Dr. Mustafa Cirit 2013 yılında büyük projelerin olduğunu ve yine hep birlikte bu işi başaracaklarını belirtti.

  2 gün devam eden Adenya Hotel programına eğitimci Hüseyin Koray, emekli Askeri Hakim ve eski milletvekili  Albay Faik Tarımcıoğlu, sanatçı Reha Yeprem ve Yazar Mehmet Akar sunumlarıyla katkı yaptılar. Toplantıya 250 dernek üyesi katıldı.

  + Paylaş
 • 20.12.2012
  ESAFED , KONFEDERASYONLAŞMA KARARI ALDI

   

  ESAFED , KONFEDERASYONLAŞMA KARARI ALDI

   

   

  Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED) sağlık alanında hizmet veren federasyonları tek bir çatı altında toplayacak bir sağlık konfederasyonu kurulması teklifi üzerine toplantıya çağırdığı olağanüstü genel kurulunu gerçekleştirdi. Bünyesindeki 18 derneğin çoğu başkan, elliden fazla delegesinin katılımıyla federasyon merkezinde yapılan genel kurulda, verilen uluslararası hizmetleri çok daha yaygın ve etkin  hale getirmek amacıyla, benzer hedeflerle kurulmuş  ve uluslararası alanda gönüllü sağlık hizmeti veren dört kardeş  federasyonla birlikte bir “sağlık konfederasyonu” kurulmasına oybbirliğiyle karar verildi.

                  Genel kurul sonrasında  2. başkanlar kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda bir konuşma yapan ESAFED Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz, federasyonun yaptığı hizmetlerle vizyon ve misyonunun anlaşılır hale geldiğini ve her yerde ESAFED’in tanınmaya başladığını belirtti. Federasyonun faaliyetleri konusunda bilgi vermek üzere geçen hafta Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’la yapmış oldukları görüşmeye değinen Başkan Sarsılmaz, “Kendisiyle görüşmek için çok sayıda bekleyenlerle tıklım tıklım dolu koridorda randevu anını beklerken, özel kalemi tarafından, Başbakan Yardımcısının sadece ESAFED’le görüşeceğinin bekleyen herkese yüksek sesle ilan edildiğini “anlattı. “Bu da ESAFED’in mesajının ve misyonunun en üst düzey yerlerde yankı bulduğunu gösteriyor” diye konuştu. Başkan Sarsılmaz, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın Somali’deki Deva Hastanesi’nin açılışına katılmak istediğini, Mart ayında yapılması durumunda mutlaka katılacağını bildirdiğini de sözlerine ekledi. 
  Toplantının açılış sunumunu yapan ESAFED Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Cirit faaliyetler konusunda genel bir değerlendirme yaptı. Özellikle Somali Mogadişu’da yapılacak eğitim hastanesi konusunda detaylı bilgiler veren Prof. Dr. Mustafa Cirit’ten sonra söz alan ESAFED Yönetim Kurulu üyesi Doç. Dr. Şeyda Örs Kaya projeler konusunda bilgi sundu. Somali’ye gidiş dönüşün mali zorluklarını anlatarak, bazen 10 -15 kişiyle, dünyanın başka bölgelerindeki muhtaçlara, ekonomik zorluklara rağmen yüzbinlerce lira tutarında yol paraları harcayarak yardıma koştuklarını dile getirdi. Sadece aidatlarla, bağışlarla bu masrafların dönmesinin mümkün olmadığını kaydeden Doç. Dr. Örs Kaya, “ TİKA sponsorumuz gibi oldu. Bugüne kadar esirgemediler yardımlarını. İslam İşbirliği Teşkilatı’na bağlı SESRIC’in de bizden yardım talep etmesi üzerine projeler hazırlayarak çalışmaya başladık. Tabii ki desteklerini de aldık.” dedi. Önümüzde bizi bekleyen ekonomik çalkantılı dönemde sadece iyi niyetin yetmeyeceğini, onun için bu proje komisyonlarının olağanüstü bir aktiflik içerisine girmesi gerektiğini belirtti. Daha sonra derneklerin proje sorumlularıyla yuvarlak masa toplantısında neler yapılabileceği konuşuldu. Doç. Dr. Şeyda Örs Kaya toplantıda din, dil, ırk farkı gözetmediklerini bu nedenle hazırlanacak fonlarla uluslararası yardımların talep edilebileceğini işaret etti. Projelerin özellikle kadın ve çocuklara yönelik olması, çevrenin korunmasına yönelik bulunması gerektiğinin altını çizdi. 
  Toplantıda ESAFED Genel Koordinatörü Ahmet Güneş, gündemleri değerlendirdi. Derneklerin daha aktif olmalarını ve güzel projeler hazırlamalarını isteyen Güneş tutulacak merkezi ofislerin de itinayla seçilmesini istedi. Somali  Deva Eğitim Araştırma Hastanesi’nin son durumunu ise Dr.Bahadır Şenol aktardı. Yrd. Doç. Dr. Nazım İntepe, 3. Sayısı çıkan federasyonun küresel yayını Global Sağlık’ı, derginin editörü sıfatıyla anlattı. İntepe derneklerden dergiye yazı katkısı yapmalarını talep etti. Toplantının son bölümünde tüm üye dernek yetkililerine söz verilerek ,Web uygulamaları, derneklerin faaliyetleri ve yapılması gereken organizasyonlar konuşuldu. Öte yandan üçüncü toplantının 10 Mart’ta yine İzmir’de, federasyon merkezinde yapılmasına karar verildi.

  + Paylaş
 • 15.12.2012
  Esafed Milli Eğitim Müdürlüğü idarecilerini bilgilendirdi

   

  Esafed Milli Eğitim Müdürlüğü idarecilerini bilgilendirdi

  Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED) İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü idarecilerini çalışmaları hakkında bilgilendirdi.

  İl Milli Eğitim müdür yardımcıları Mustafa Çakal ve Gürsel Öztürk, Eğitim Denetmenleri Başkanı V. Osman Yılmaz ve Bornova ilçe milli eğitim müdürü Nuri Çakıral’ın katıldığı toplantıda ESAFED Başkan Vekili Dr. Haluk Şener Özpolat federasonun çalışmaları hakkında bilgi verdi. Ağırlıklı olarak yurt dışı sağlık çalışmaları ve sağlık eğitimi üzerinde duruldu. Milli Eğitim Müdürlüğü heyeti yapılan başarılı çalışmalar konusunda ESAFED yönetimine teşekkür etti ve başarılar diledi.  

  + Paylaş
 • 13.12.2012
  ESAFED’E BAŞBAKAN YARDIMCISI BEKİR BOZDAĞ’DAN TAM DESTEK

   

   
  ESAFED’E BAŞBAKAN YARDIMCISI BEKİR BOZDAĞ’DAN TAM DESTEK
  Ege Uluslar arası Sağlık Federasyonu (ESAFED) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz başkanlığındaki heyeti kabul eden Bekir Bozdağ, ESAFED’in çalışmalarını dikkatle izlediklerini ve ülkemizi yurt dışında başarıyla temsil eden ESDAFED’e ve diğer gönüllü kuruluşlara her türlü desteği sunmaya devam edeceklerini belirtti.
  ESAFED Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz, başkan yardımcısı Prof.Dr.Rüçhan Uslu ve Somali Hastanesi ve Yurt Dışı Hizmetler Koordinatörü Dr. Esat Ertekin, Ankara’da bir dizi temaslarda bulundu.
  İlk olarak Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) yetkilileriyle görüşen heyet, Somali de faaliyete geçecek hastane ve diğer eğitim projeleri hakkında bilgi verdi.
  Daha sonra Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nda son derece verimli bir görüşme yapıldı. 
  Burada federasyonun faaliyetleriyle ilgili son gelişmeler hakkında bilgi veren ESAFED başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz, Başbakan Yardımcısı Bozdağ ve bağlı birim yetkilileri ile, Türkiye’nin Mogadishu Büyükelçisi Dr.Kani Torun’a, bugüne kadar federasyonun projelerine verdiği yakın destekten ötürü teşekkür etti.
  Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’dan, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud’un Türkiye ziyareti hakkında görüşlerini ve bundan sonraki faaaliyetler konusunda tavsiyelerini alan heyet, buradan Sağlık Bakanlığı’na geçti. Bakanlıkta, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Şencan ile, yurt dışı hastane projeleri hakkında konunun tüm detaylarının ele alındığı bir görüşme gerçekleşti.
  YURT DIŞI TIPTA UZMANLIK EĞİTİMİ İÇİN ÇALIŞTAY DÜZENLENECEK
   Federasyonun yurt dışı hastaneler ve eğitim faaliyetleri konusunda ayrıntılı bilgi sunan ESAFED Yurtdışı Hizmetler Koordinatörü Dr.Esat Ertekin görüşme hakkında şu bilgileri verdi: 
  “Sayın Genel Müdürümüz’le, Sağlık Bakanlığı’nın yurt dışı hastanelerinin son durumu ve geleceği konusunda çok faydalı bir görüşme yaptık. Daha önce işletmeyi planladığımız hastanenin, tıpta uzman ve nitelikli sağlık elemanı yetiştiren bir kurum olması gerektiğini ifade etmiş ve bu konuda hazırladığımız mevzuat ve eğitim müfredatı taslak çalışmasını takdim etmiştik. Bu sefer konuyu daha detaylı olarak ele aldık. Kendileri bakanlığımızın, Somali dışında da hastane projeleri olduğunu, bunların da işletilmesi konusunda benzer düşünceye sahip olduklarını ifade etti. Toplantıda, sağlık eğitimi konusunda uzun yıllara dayalı birikimi olan sayın Uz.dr.Alaattin Dilsiz de hazır bulundu. Karşılıklı bilgi alışverişinden sonra, projelere nihai şeklini vermek, mevzuat, müfredat ve eğitici doktorların belirlenmesi konularına çözüm üretmek üzere, bir çalıştay yapılmasında mutabakata varıldı.”
  Önümüzdeki günlerde tamamlanması planlanan projeler konusnda yetkililerin görüş ve tavsiyelerini ayrıntılı olarak alan heyet, yeni bir vizyonla en verimli usul ve esasları belirlemek ve uygulama sürecini başlatmak üzere İzmir’e döndü.
  + Paylaş
 • 11.12.2012
  KAMERUN’DA EGESADER’E BAKAN DESTEĞİ...

   

  KAMERUN’DA EGESADER’E BAKAN DESTEĞİ...
  Kamerun’da görev yapan Ege Uluslar arası Sağlık Federasyonu (ESAFED)’e bağlı Ege Sağlık Gönüllüleri Derneği (EGESADER) üyesi Türk doktorlarını Kamerun Sağlık Bakanı Andre Mama Fouda çalıştıkları hastanelerde ziyaret etti.  Türkiye Yaounde Büyükelçisi Ömer Faruk Doğan ile birlikte çalışmaları yerinde inceleyen sağlık Bakanı bu tür çalışma programlarının kendileri için çok verimli olduğunu kaydetti.  İki ülke meslektaşları arasında bilgi ve tecrübe paylaşımı açısından bu çalışma programının çok değerli olduğunu söyleyen Bakan, EGESADER e teşekkürlerini iletti . Bu ziyaret çerçevesinde düzenlenen basın toplantısında Türkiye Büyükelçisi Doğan’da Türkiye adına bu gelen ekiple gurur duyduklarını, ülkemizin tanıtımı açısından ve birikimlerimizin paylaşımı yönünden çok önemsediğini söyledi. Büyükelçi, Bakanın bu çalışmalarda Türk ekibine verdiği destekten dolayı ülkemiz adına teşekkür ettiğini bildirdi. 
  Hatırlanacağı üzere bir hafta önce Türkiye bu ülkeye giden 18 kişilik gönüllü doktor ekibi 15 günlük bir süreçte üç ayrı şehirde sağlık hizmeti vermeye başlamıştı. Yanlarında ilaç götüren ekip 5 bin hastaya sağlık hizmeti vermeyi planlıyor. Uzun vadede bu ülkeye sağlık altyapısının kurulması, acil sağlık birimlerinin kurulması  ve tıbbi uzmanlık sağlık eğitimi verilmesi üzerinde çalışma yapılıyor. 
  + Paylaş
 • 11.12.2012
  PROF. DR. ORHAN KURAL’IN “YAŞANABİLİR ÇEVRE İÇİN ELELE” KONULU KONFERANSI GERÇEKLEŞTİ.

   

  PROF. DR. ORHAN KURAL’IN  “YAŞANABİLİR ÇEVRE İÇİN ELELE” KONULU KONFERANSI GERÇEKLEŞTİ.

  Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu’na bağlı Ege Sağlık Gönüllüleri Derneği (EGESADER)’in organizasyonuyla Şifa Üniversitesi’nde gerçekleşen “Yaşanabilir Çevre İçin Elele” konulu konferansta konuşan Prof. Dr. Orhan Kural,  sakız, kola ve burger türü yiyecek ve içeceklerin sağlığa zararlı olduğunu belirterek tüketilmemesini istedi.

  Kapalı mekanlarda sigara yasağı konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı bilgilendirip ikna ederek yasanın çıkmasında ciddi gayreti ve rolü olduğunu ifade etti. Ancak bununla yetinmeyen Kural, bu konuda dört yeni teklifte daha bulunduğu açıkladı: “1. Bundan böyle sigara içenler daha fazla SGK primi ödesin. 2. Sigara içen üniversite öğrencilerine burs verilmesin. 3. Sigara içenlere ‘Yeşilkart’ verilmesin. 4. Sigara içen devlet memurları, devlet hastanelerinde değil yalnızca özel hastanelerde tedavi olsun.”

  Prof. Dr. Kural, tüm katılımcılara çevreye duyarlı olmaya çağırdı. Programın bitiminde Prof. Dr. Kural’a Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Rüçhan Uslu plaket sundu. Prof. Dr. Kural çevre konusunda 4 binden fazla konferansıyla bu alanda dünya rekoruna sahip bulunuyor.

  + Paylaş
 • 08.12.2012
  ESAFED, GUSAF’ı ağırlıyor

   

  ESAFED, GUSAF’ı ağırlıyor
  Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED) merkez ofisinde Güneydoğu Uluslararası Sağlık Federasyonu (GUSAF)’ı ağırlıyor. GUSAF Başkanı Uzm. Dr. Mustafa Çevik başkanlığındaki 13 kişilik heyet İzmir’de incelemelerde bulunacak. Federasyon faaliyetleri hakkında görüşmeler yaparak ortak çalışma hedefleri oluşturacaklar.
  + Paylaş
 • 06.12.2012
  Ege Sağlık Gönüllüleri Derneği nin Kamerun çıkarması.

   

  Ege Sağlık Gönüllüleri Derneği nin Kamerun çıkarması.
  Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED) üyesi Ege Sağlık Gönüllüleri Derneği (EGESADER) üyesi uzman doktorlar ve yardımcı sağlık personelinden oluşan 19 kişilik sağlık gönüllüleri ekibi Kamerun’a sağlık hizmeti götürmek için yanlarında 2 ton ilaç ile İzmir den yola çıktılar. Çocuk hastalıkları, kadın hastalıkları, ortopedi, genel cerrahi, parazitoloji uzmanları ve diş hekimlerinden oluşan heyet 15 günlük çalışma süresince 5000 hastaya sağlık hizmeti vermeyi planlıyorlar. EGESADER in kuruluşundan beri Kamerun a her yıl sağlık hizmeti verdiklerin belirten dernek başkanı Prof.Dr.Talat Tavlı yaptıkları gönüllü çalışmaların insan odaklı bir şekilde din, dil, ırk ayırt etmeksizin dünyanın çeşitli bölgelerinde genişleterek sürdüreceklerini belirtti. 
  + Paylaş
 • 06.12.2012
  Türk doktorlar Kamerun’da büyükelçiliğimizi ziyaret etti.

   

  Türk doktorlar Kamerun’da büyükelçiliğimizi ziyaret etti.
  ESAFED üyesi Ege Sağlık Gönülleri Derneği (EGESADER) organizasyonu ile Kamerun a giden gönüllü Türk doktorlar başkent Yaounde ‘de Türkiye Büyükelçiliği, Türk işadamları, Türk öğretmenler ve okul velileri tarafından karşılandı. 18 kişilik kafile Yaounde ye ulaştıktan sonra ilk ziyaretini Türkiye Kamerun büyükelçiliğine yaptı. Kamerun büyükelçisi Ömer Faruk Doğan tarafından kabul edilen ekip yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ekip lideri Prof .Dr. Necmi Gökay ülkemizin Kamerun’da tanıtımı ile ilgili yapılan çalışmalara bu şekilde destek olmaktan mutlu olduklarını ve bu çalışmanın Kamerun - Türkiye ilişkilerine ivme kazandıracağını umduklarını belirtti. Türkiye Yaounde Büyükelçisi Ömer Faruk Doğan ekibin gelişinden ve Türk doktorlarının bu fedakâr faaliyetinden çok memnun olduğunu ifade etti. Büyükelçi Doğan Kamerun un sağlık sorunlarını yakından bildiğini, bundan dolayı da gelen ekip için devlet kurumları nezdinde yapılması gereken bütün girişimleri bizzat takip ettiğini söyledi. 
  + Paylaş
 • 06.12.2012
  Doktorlarımız şimdi de Kamerun’da şifa dağıtıyor.

   

  Doktorlarımız şimdi de Kamerun’da şifa dağıtıyor.
  5 gündür Kamerun’da bulunan Türk doktorları aralarında işbölümü yaparak 3 ayrı şehirde hizmet vermeye başladılar. Başkent Yaounde’de iki ayrı hastanede 9 doktor, ülkenin kuzey bölgesinde Gavundere‘de 7 doktor, Marova’da da 2 doktor olmak üzere çeşitli branşlardan 18 hekim çalışıyor. Çalışmanın ilk gününde gönüllü doktorlarımız hastane yönetimleri tarafından sıcak bir şekilde karşılandılar. Yapılan toplantılar sonucunda şehirlere ve hastanelere göre ayrılan ekipler görev aldıkları kliniklerde Kamerunlu meslektaşları ile buluştular. Doktorlarımız bir yandan hasta bakarak, diğer yandan da yerli meslektaşları ile tecrübe ve bilgi paylaşımında bulunuyorlar. Ortopedi uzmanı Volkan Eryuva beraber çalıştığı Kamerunlu meslektaşının çok mütevazi davrandığını ve “Sizden çok şey öğreneceğiz” dediğini ifade etti. Katılımcı doktorlardan uzman doktor Seniye Gök böyle bir çalışmaya katıldığı için çok mutlu olduğunu, çocuklarına böyle manevi bir miras bırakabildiği için bir iç huzuru yaşadığını belirtti. 
  + Paylaş
 • 26.11.2012
  ESADER VE EGESADER DİŞ HEKİMLERİ GÜNÜNÜ TİYATROYLA ŞENLENDİRDİ.

   

  ESADER VE EGESADER DİŞ HEKİMLERİ GÜNÜNÜ TİYATROYLA ŞENLENDİRDİ.
   
  Ege Uluslar arası Sağlık Federasyonu (ESAFED) üyesi Ege Sağlık Gönüllüleri Derneği (EGESADER) ile Ege Sağlık Derneği (ESADER) işbirliği ile diş hekimleri günü kutlandı. Trabzonlu ve sağlık çalışanlarıyla doktorların kurduğu grup Bilmem Ne tiyatro gösterisindeki skeçleriyle diş hekimlerine keyifli bir gece yaşattı. Programa katılan konuşmacılar gündemdeki sorunlara da değinirlerken Sağlık Bakanlığı’nün önümüzdeki günlerde başlatacağı Diş koruyucu sağlık hizmetleriyle ilgili önemli mesajlar verdiler. 
  “Dişte koruyucu sağlık hizmetleriyle maliyet 12 kat düşecek”
  Programda konuşan Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celal Artunç dişte koruyucu sağlık hizmetleriyle diş tedavi maliyetlerinin 12 kat düşeceğini belirtti. 
  Ege Uluslar arası Sağlık Federasyonu (ESAFED) üyesi EGESADER ve ESADER tarafından düzenlenen Dünya Diş Hekimleri Günü münasebetiyle düzenlenen kokteyl ve tiyatro gösterisinin yer aldığı kutlama programında konuşan Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celal Artunç önümüzdeki günlerde Sağlık Bakanlığı ve Diş Hekimleri Odası tarafından önümüzdeki günlerde uygulanmaya konulacak Koruyucu Sağlık Hizmetleri projesine atıfta bulunarak bu sayede ülkemizin diş tedavisinde harcayacağı maliyetin 12 kat azalmasının mümkün olabileceğini belirtti. 
  Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Artunç 34 yıllık gelişim tarihine sahip diş eğitimi ve öğretiminin bugün geldiği noktada 38 adet faaliyette bulunan ve 9 yeni kurulan diş hekimliği fakültesinde yaklaşık 1000 adet öğretim üyesinin faaliyetlerini sürdürdüğünü belirtti. Bunun yanı sıra yeni diş hekimliği fakültelerinde, gerekse sağlık bakanlığında olmak üzere 20 binden fazla diş hekimliği camiasının halkımıza hizmet verdiğini anlatan Artunç, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin ulaştığı çağdaş seviyenin Avrupa Diş Hekimliği Fakülteleri Eğitim Birliği’nden inceleme talep ettiklerini hatırlattı. Artunç, “Eğitimimizin AB standartlarında resmen tasdik etmesini diş hekimliği eğitimimizin geldiği nokta açısından önemli ve yol gösterici buluyorum” diye konuştu. Artunç, ağız diş sağlığı hizmetlerinin başta diş hekimleri olmak üzere ülkemizde yaklaşık 10 bin diş protez teknisyeni, diş protez laboratuvarı, dental firmaları ve sağlık çalışanlarıyla 1 milyar dolardan fazla Gayri Safi Milli Hasılası  olan dev bir sektör olduğunu kaydetti. Ancak buna rağmen kişi başı ağız diş harcamasında AB’nde 200 dolar üzerindeyken ülkemizde 20 dolar civarında olduğunu kaydeden Artunç, bunun yanısıra Avrupa ülkelerinde yıllık başvuru sayısının ortalama 5-7 arasındayken ülkemizde 1 olduğunu söyledi. Ağız diş sağılğı hizmetlerine ihtiyacın yüksek olmasına rağmen bu hizmetelere olan talebin o oranda düşük olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Artunç, talep düşüklüğü sorununun doğumdan itibaren eğitim yoluyla ağız diş sağlığı eğitim programıyla toplumu doğumdan itibaren eğitim yoluyla ağız diş sağlığı bilgilerinin artırılması doğru tutum ve davranışların oluşturulması olduğunu belirtti. Artunç şöyle dedi: “Koruyucu uygulamalar ile yaşam kalitesinin artırılması ve tedavi edici diş hekimliği başlama yaşının yükseltilmesiyle çözülecektir. Gelişmiş ülkelerde yapılan araştırmalarda koruyucu sağlık hizmetleriyle alınacak tedbirlerle hastalık oluşmadan önlenmesi durumunda maliyetin 12 kat azalağı yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur.”.
  İzmir Dişhekimleri Odası Başkanı İlkay Karademirci Ülkü ise yaptığı konuşmada toplumumuzda ne yazıkki basit hastalıklar için hekime gitme alışkanlığı varken çok daha önemli ağız diş sorunları için diş hekimlerine gitme alışkanlığının çok az olduğunu belirtti. Karademirci Ülkü “Diş hekimliği birliğimiz ve Sağlık Bakanlığı’nın birlikte yürüteceği koruyucu hekimlik programlarıyla toplumun ağız diş sağlığı sorunlarını en azından indirebilmeyi hedefliyorlar. Biz oda olarak her zaman koruyucu hekimliğin arkasında duruyoruz.” Dedi. 2013-2018 beş yıllık koruyucu sağlık hizmetlerinin üç yaşa kadar çocuğu olan anneler, altı yaş dişi süren çocuklar, hamileler ve engelliler grubunda yapılacağını anlatan oda başkanı, “Bunlar hedef grupları. Önümüzdeki dönem bu çalışmaları destekleyeceğiz. İçinde olacağımızı düşünüyoruz.” Dedi. Ağız diş sağlığı haftasının camianın sorunlarını tartışmak, çözüm yolların ve kamuoyuyla paylaşma adına önem taşıdığını anlatan Karademirci Ülkü mevcut iktidar ağız diş sağlığı hizmetlerinin satın alınması konusunu hükümetin deklare ettiğini, bu konuya yönelik çok sayıda telefon aldıklarını belirtti ve uygulamaya bir an önce geçilmesi temennisinde bulundu. 
  EGESADER Başkanı Prof. Dr. Talat Tavlı da yaptığı konuşmada üç yıldan beri faaliyet gösteren bir dernek olmalarına rağmen hem yurt içi hem yurt dışı faaliyetlere gönüllü doktorlarızın  gönderildiğini ve hizmet yapıldığını anlattı. Tavlı, “Yurt içinde batı- doğu kardeşliği anlamında doktor arkadaşlarımız, diş hekimlerimiz, veterinerlerimiz, eczacı arkadaşlarımız Güneydoğu’ya gidiyorlar. Orada ihtiyaç duyulan bölgelerde sağlık hizmetlerine katkıda bulunuyorlar. Aynı zamanda yurt dışında gerçekten Türkiye Cumhuriyeti’ne sağlık bakımından ihtiyaç gösteren bölgelere ki Afrika bunlardan birisi. Tanzanya, Kamerun, Somali yakın zamanda Yemen gibi Afrika’da ihtiyaç duyulan yerlerde arkadaşlarımız hizmet noktasında orada katkıda buluyorlar, gidiyorlar. Hem saha çalışması hem de  oradaki üniversitedelerde akademisyenlerimiz eğitime katkıda bulunuyorlar”. Üyeleri olan doktorların yıllık izinlerini orada fedakarca kullanarak, sahada o kadar zor şartlar altında gidilmeyecek yerlerde gönüllü olarak gerçekten çok büyük hizmetler yaptıklarını anlatan Prof. Dr. Tavlı, “Bunlar sizlerin katkısıyla birlikte oluyor. Sizler bize destek verdiğiniz sürece inşallah bunlar devam edecek, devam etmeye de mecburuz. Çünkü o devletlerin, o fakir memleketlerin bize çok ihtiyaçları var. Bunun dışında biz yurt dışı bu hizmetlerin yanında dernek olarak aile hekimleri, diş sağlığı hekimleri, acil hekimleri ile ayda bir kez kurs düzenliyoruz. Diş hekimlerine yönelik acil durumda neler yapacağımıza, nasıl o hastalara katkıda bulunacağına dair de ve nasıl müdahale edilebileceğine, nasıl o hastalara katkıda bulunacağına dair bu kursa katılımınızı bekleriz” diye konuştu. Bu eğitimler konusunda halk sağlığı eğitim müdürü ve İzmir Dişhekimleri odasına verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ettiğini sözlerine ekledi. 
  Daha sonra gerek yurt içi gerekse yurt dışında yaptıkları hizmetlerden dolayı EGESADER üyesi diş hekimleri ve diş teknisyenlerine plaket verildi. Plaket alan isimler şu şekilde sıralandı: Dr. Ümit Candan, Diş hekimleri Fikret Birol Uluer, Tahir Emre Yalman, Emine Yenen, Emine Barın, Turgut Turan, İsmail Çalışkanman. Diş teknisyenleri: İsa Sönmez, Arif Gacar. Malzeme tedarikçisi işadamı Recep Sarı.Kokteyl ve resmi konuşmalardan sonra Trabzon’dan gelen Grup Bilmem Ne tiyatro ekibi sunduğu skeçlerle diş hekimlerini kırdı geçirdi. 
  + Paylaş
 • 24.11.2012
  AYSADER DİŞ HEKİMLERİ HAFTASINI KUTLADI.

   

  AYSADER DİŞ HEKİMLERİ HAFTASINI KUTLADI.

   

  Sancak, “Türk doktorları tüm dünyanın yardımına koşuyor”

  Aydın Sağlıkçılar Derneği  (AYSADER)  diş hekimlerinin haftasını kutladı. ANEMON otelde yapılan toplantıda konuşan AYSEDER Yönetim Kurulu üyesi ve Aydın Diş Hastanesi Başhekimi Ersin Sancak,  dernekler aracılığıyla Türk doktorların dünyanın her köşesine yardım için koşuşturduğunu söyledi.   Toplantıya katılanlara Türk doktorlarının yurt dışında yaptığı sağlık çalışmalarını anlatan Ersin Sancak, yapılanların dernekler sayesinde olduğunu söyledi.  Dernek olarak ülkemizdeki sağlık ortamının uluslararası ve modern standartlara ulaşmasını sağlamak için bilgi ve tecrübelerini bölgedeki pek çok sağlık çalışanı, akademisyen ve üniversite ile paylaştıklarını söyledi.

  Aydın’daki sağlık çalışanlarının tüm sorunlarıyla bire bir ilgilenme sözü veren Aydın Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Opr. Dr. Mehmet Özkan’da Aydın’da sağlıkçıların ve sağlık hizmeti alanların çok iyi şartlarda olduklarını dile getirdi.

                  Toplantıda AYSADER ‘i tanıtan sunum yapan Ersin Sancak, dernek ve derneğin bağlı olduğu ESAFED’in çalışmaları hakkında da bilgi veren Sancak, özellikle yoksul ülkelerde Türk doktorların yaptıkları çalışmalara değindi.  Buralarda Türk doktorlarının özveri ile hizmet ettiğini belirerek, “Ülkemizin 2000’li yıllarda Adriyatik’ten Çin Seddi’ne diyerek başlattığımız açılıma paralel olarak ülke sorunlarına duyarlı, sosyal sorumluluk bilinci yüksek sağlık çalışanları bölge illerinde dernekleşme çalışmalarımız yapıyoruz.  ESAFED organizasyonu ve TİKA’nın destekleri ile gerçekleştirilen yurtdışı projelerde tıbbi malzeme ve ilaç yardımı yanında on binlerce kişi sağlık taramalarından geçirilmiş gerekli ameliyat ve müdahaleler yapılmıştır. Sağlıkla ilgili her türlü bilimsel çalışma, toplantı, etkinlik ve organizasyon düzenlemek, katılmak, desteklemektedir. Tüm kamu ve özel sektör kuruluşları ile ortak projeler yapmaktayız. Toplumda yardımlaşma ve dayanışmayı teşvik etmek ve bu alanda her türlü faaliyet ve çalışmada bulunuyoruz.” dedi.

  Toplantıya katılan sağlıkçılara hipnoz ile ilgili bilgi veren Diş Hekimi Olcay İlber Aydemir, diş hekimlerinin korkan hastalarının korkularını hipnozla yenebileceklerini belirtti. Hipnoz ve uygulama alanları, amaçları ve sonuçlarını dernek üyeleriyle paylaştı.

  + Paylaş
 • 24.11.2012
  MUĞLA SAĞLIK ÇALIŞANLARI DERNEĞİ, ÜYELERİNE MESLEKİ EĞİTİM SEMİNERLERİ VERİYOR.

   

   MUĞLA SAĞLIK ÇALIŞANLARI DERNEĞİ, ÜYELERİNE MESLEKİ EĞİTİM SEMİNERLERİ VERİYOR.

  MUSAD Başkanı Dr. Şahin Aydın, derneğin kuruluş hedeflerinden biri olan sağlık çalışanlarının mesleki gelişimini sağlama adına mesleki eğitim seminerleri düzenlediklerini belirtti.  Bu yıl düzenleyecekleri seminer tarihlerini, konu ve konuşmacılarını tanıtan bir broşür bastırdıklarını ve bunu dernek sitesine koyduklarını belirten Dr. Aydın sözlerine şöyle devam etti: "Derneğimiz henüz yeni olmasına karşın biz çeşitli etkinliklerle sağlık çalışanlarını bir araya getirmek istiyoruz. Bu konuda çok iddialı olamasak da bu etkinliklerin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu kapsamda bu yıl aile hekimleri başta olmak üzere eczacılar, diş hekimleri, veteriner hekimleri ve hemşirelere yönelik çeşitli seminerler planladık ve bunların birincisini güzel bir katılımla Ekim ayında aile hekimlerine yönelik olarak gerçekleştirdik. Aile hekimlerine yönelik verilen ilk seminerimizin konusu “Akut Koroner Sendromu”  oldu.  Kasım ayında ise eczacılara yönelik bir seminerimiz olacak ve konusu ise "Eczane İşletmeciliğinde Karlılık " olacaktır. Dr. Aydın Muğla'daki ilgili tüm sağlık çalışanlarını bu seminerlere beklediklerini belirterek sözlerini bitirdi.

  + Paylaş
 • 21.11.2012
  Balsader, üyelerini aile içi iletişimde eşimi tanıyor muyum konferansında buluşturdu.

   

  Balsader, üyelerini aile içi iletişimde eşimi tanıyor muyum konferansında buluşturdu.

   

  Eğitimci Yazar Girgin: Evlilik Öncesi Çiftlere Sertifika Verilmeli.

  Eğitimci yazar Alaiddin Girgin, birçok ülkede evlenmek isteyen çiftlerin çeşitli eğitim ve sınavlara tabi tutulduğunu belirterek, başarılı olanlara sertifika verildiğini söyledi. Girgin, "Japonya'da 100 üzerinden 75 puan almayanlara nikah izni verilmiyor. İran'da bile sertifika almayanlara evlilik cüzdanı yok. Güney Kore'de genç bayanlar, eşlerini mutlu etme okulundan mezun oluyor. Türkiye hariç birçok ülkede evlilik öncesi hazırlık ve sertifika var." dedi.

  Balıkesir Sağlık Gönüllüleri Derneği (BALSADER) tarafından düzenlenen "Aile İçi İletişimde Eşimi Tanıyor Muyum?" konulu konferans, Belediye Karesi Avm Toplantı Salonu'nda verildi. Konferansa Balıkesir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Hasan Yılmaz, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hülya Ertür, doktorlar ve diğer vatandaşlar katıldı.
  Açılış konuşmasını yapan BALSADER Başkanı Dr. Fatih Erden, faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Mutlu bir yaşamın yolunun, kişinin kendisi ve çevresiyle barışık olmasından geçtiğini belirten Erden, "İnsan kendisini Tanır, geliştirir ve severse hayata da o ölçüde pozitif bakabilir. İyi geçinme konusunda kazanımlara sahip olur. Böyle bir kişi işi, eşi ve diğer insanlarla münasebetlerinde başarılı olur ve mutlu bir yaşam sürer. BALSADER olarak son yıllarda ülkemizde ve ilimizde açığını hissettiğimiz aile içi iletişim konusundaki eksiklikler nedeniyle böyle bir programı tertip ettik." şeklinde konuştu.
  Daha sonra söz alan eğitimci yazar Girgin aile içi iletişim, eşler arasındaki ilişki ve benzeri konularda fotoğraflar eşliğinde sunum yaptı. Katılımlarından dolayı dinleyicilere teşekkür eden Girgin, "Sizin buraya katılımınız, eşinize verdiğiniz değeri gösterir. Eğer böyle olmasaydı PTT'cilik (pijama, terlik ve televizyon) yapardınız. Maalesef televizyon bütün dünyamızı işgal etmiş durumda. Batılılar, televizyona magicbox, büyülü kutu ismini vermişlerdir. Günümüzde aile fertleri arasında yaşanan sıkıntının en büyük problemlerinden biri, eşlerin birbirini yeterince tanımamasıdır." dedi. Polisin araba kullananlara polis ehliyet sorduğunu ifade eden AlaiddinGirigin, "Evlenecek çiftlere ise sertifika verilmiyor. Türkiye'de 14 yıldır konferanslar veriyorum, en büyük problemlerden birisinin eşler arasındaki sağlıklı iletişim kanallarının kapalı olması olduğunu gördüm. Türkiye'nin doğusunda ve batısında oran yüzde 60'ın altına inmiyor." diye konuştu.İletişimde iki kanal bulunduğuna dikkat çeken Girgin, şöyle devam etti: "Bunlar kendimizle iletişim ve çevremizle iletişim. İletişimimizi engelleyen en büyük neden zamansızlık. Günümüz insanının iletişimdeki en büyük sorunu, zaman sıkıntısı yaşamasıdır. İkinci problem ise meşgalemiz çok. Bizi kuşatan hadiseler, iç içe girmiş daireler gibidir. Enerjimizi ve dikkatimizi başka şeylere veriyoruz. Onun için kendinize, eşinize ve çocuğunuza öncelik verin. İnsan kendisine saygı gösterip sevmiyorsa başkasını da sevemez. Eşimize ulaşmamızı engelleyen en büyük neden, onu tanıyamıyor olmamızdır. Üç tür dinleme vardır: Aktif, negatif ve doğru dinleme. Aktif dinleme, karşı tarafın göz mesajlarını yakalayabilmedir. Doğru dinleme, karşısındakinin göz hizasına gelip onu can kulağıyla dinlemedir. Sağlıklı iletişim, doğru tutum ve davranışa bağlıdır". Konferansın sonunda BALSADER Başkanı Erden, Alaiddin Girgin'e teşekkür plaketi ve çiçek verdi.

  + Paylaş
 • 21.11.2012
  KAMERUN ESAFED’DEN KAN BANKASI VE ACİL SERVİS İSTEDİ
  + Paylaş
 • 17.11.2012
  ESAFED’den İzmir Kuzey Kamu Hastane Birliği’ne ziyaret

   

   

  ESAFED’den İzmir Kuzey Kamu Hastane Birliği’ne ziyaret

   

  Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED) Yönetim Kurulu’ndan bir heyet İzmir Kuzey Kamu Hastane Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Nuri Dilek’i makamında ziyaret ederek yeni görevinde başarı dileklerinde bulundu.

  ESAFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Rüçhan Uslu, Yönetim Kurulu üyesi Doç. Dr. Şeyda Örs Kaya ve ESAFED Yönetim Kurulu üyesi ve Ege Sağlık Gönüllüleri Derneği (EGESADER) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Abdullah Öztürk’ün katıldığı ziyaret esnasında Prof. Dr. Dilek’e ESAFED plaketi sunuldu. ESAFED yetkilileri federasyonun yapmış olduğu yurt içi ve yurt dışı faaliyetler hakkında Prof. Dr. Osman Nuri Dilek’i bilgilendirdi. Genel Sekreter Prof. Dr. Osman Nuri Dilek ESAFED’in çalışmalarını yakından takip ettiğini ve gönüllülük esasıyla büyük hizmetler veren ve ülkemizi başarıyla temsil eden federasyona müteşekkir olduklarını belirtirken ileriye yönelik olarak sağlık turizmi başta olmak üzere birçok konuda ortak projeler gerçekleştirilmesi temennisinde bulundu. ESAFED tarafından üç ayda bir çıkartılan Küresel Sağlık Dergisi’ni de inceleyen Prof. Dilek ESAFED yöneticileriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

  + Paylaş
 • 16.11.2012
  EGESADER VE ESADER diş hekimlerinin gününü unutmadı.

   

  EGESADER VE ESADER diş hekimlerinin gününü unutmadı.

  Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED) üyesi derneklerimizden Ege Sağlık Gönüllüleri Derneği  (EGESADER) ve Ege Sağlık Derneği (ESADER) diş hekimi üyeleri için Dünya Diş Hekimleri günü nedeniyle enfes bir program hazırladı. 22 Kasım Dünya Diş Hekimleri Günü’nü 23 Kasım’da Tepekule’de kutlayacaklarını belirten EGESADER Koordinatörü Murat Tıraş saat 18.00’de başlayacak olan kutlama programının kokteyl ile başlayacağını, 19.00 itibariyle resmi konuşmalara geçileceğini belirtti. Murat Tıraş’ın verdiği bilgilere göre ilk olarak dernekler adına EGESADER Başkanı Prof. Dr. Talat Tavlı hoşgeldin konuşması yapacak. Ondan sonra İzmir Diş Hekimleri Odası Başkanı İlkay Karademirci Ülkü günün anlam ve önemiyle ilgili konuşacak. Daha sonra Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celal Artunç konuşacak. Konuşmalardan sonra derneklerin yurt dışı çalışmalarına katılmış olan diş hekimlerine plaket verilecek. En son Grup Bilmemne ismini taşıyan bir tiyatro ekibi tarafından doktorların ve sağlıkçıların sorunlarını işleyen bir tiyatro gösterisi yapılacak. Ayrıca programın girişinde yurt dışı dernek çalışmalarıyla ilgili ESADER tarafından fotoğraf sergisi yapılacak. Hatırlanacağı gibi EGESADER daha önce de Dünya Eczacılar Günü’nü kutlayan bir program düzenlemişti.

  + Paylaş
 • 16.11.2012
  EGESADER Kamerunlu yetkilileri ağırlamaya hazırlanıyor

   

  EGESADER Kamerunlu yetkilileri ağırlamaya hazırlanıyor

  Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED) üyelerinden Ege Sağlık Gönüllüleri Derneği (EGESADER) Kamerun’un Gavundere şehrinin üst düzey yetkililerini ağırlamaya hazırlanıyor.

  EGESADER’in sağlık hizmeti götürdüğü Kamerun’un Gavundere vilayetinin Valisi, büyükşehir belediye başkanı, il sağlık müdürü, sivil toplum kuruluşu yetkililerinin aralarında bulunduğu beş kişilik heyet İzmir’de sağlık ve bilim merkezlerini gezerek ziyarette bulunacak. EGESADER’in davetiyle gerçekleşecek olan ve Pazartesi günü başlayacak olan ziyaretlerde İzmir’in sağlıkla ilgili konumu ve durumuyla üniversitedeki bilimsel gelişmeler misafirlere anlatılacak. Pazartesi günü üniversiteleri gezecek olan heyet Salı günü İzmir valiliği, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Müftülüğü’ne resmi ziyarette bulunacak. 

  + Paylaş
 • 13.11.2012
  Somali Büyükelçilik Müsteşarı ESAFED’i ziyaret etti

   

  Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED)’in eğittiği 2. grup Somalili sağlık ekibinin veda gecesi münasebetiyle İzmir’e gelen Somali Büyükelçilik Müsteşarı Nursheikh Hamud Mursal Bayraklı’da bulunan merkezimizi ziyaret etti.

  Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED) tarafından eğitilmek üzere İzmir'e getirilen Somalili 16 doktor ve hemşirenin ‘Temel Tıp Becerileri Geliştirme Programı”nı başarıyla bitirip katılım belgelerini almalarıyla ilgili düzenlenen veda gecesi kutlaması sonrasında Somali Büyükelçilik Müsteşarı Nursheikh Hamud Mursal federasyonumuzu da ziyarette bulundu. Ziyaret esnasında federasyonumuz yetkilileriyle toplantı düzenleyerek ülkesindeki hizmetler hakkında bilgi alan Büyükelçilik Müsteşarı gerek eğitim gerekse yardımlarla ilgili olarak ülkesi adına teşekkürlerini sundu. Büyükelçilik Müsteşarı Mursal, ülkesinde yapılacak hayvancılık ve balıkçılık konusundaki yatırımlarla ilgili de görüş alışverişinde bulundu. 

  + Paylaş
 • 13.11.2012
  ESAFED Somali’de Pediatrik Acil Tıp Eğitim Projesi düzenliyor

   

   

  ESAFED Somali’de Pediatrik Acil Tıp Eğitim Projesi düzenliyor
  Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED) eğitim projeleri halkalarına Somali Pediatrik Acil Tıp Eğitim Projesi’ni de ekledi. Proje kapsamında federasyon üyelerimizden Dr. Lokman Çam, Somali’ye gitti.
  Somali Cumhuriyeti’ndeki çocuk ölümlerinin azaltılması maksadıyla harekete geçen federasyonumuz , Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar ve Eğitim Merkezi Başkanlığı (SESRIC), Sağlık Bakanlığı, Somali Sağlık Bakanlığı ve üniversiteleri ile işbirliğine gitti. Bu çerçevede Pediatrik Acil Yardım Eğitimi ve daha sonra tamamlayıcı projelerle Benadır Hastanesi Yenidoğan Yoğum Bakım Ünitesi’nin tesis edilmesini amaçlayan proje kapsamında Somali’ye giden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Lokman Çam, yeni doğan yoğun bakım ünitesi olmayan Somali’de doktor ve sağlık memurlarına teorik ve pratik olarak pediatrik acil yardım eğitimi verecek. Hastanede muayene de gerçekleştirilecek. 
  Somali bebek, çocuk ve anne ölümlerinde dünyadaki en yüksek oranlardan birine sahip bulunuyor. ESAFED Yetkilileri ülkedeki vahim tabloyu görüp inceledikten sonra çok sayıda sağlık yardımı ve taramaları gerçekleştirilen bu ülkenin az sayıdaki doktorlarına da (12 bin 750 kişiye 1 doktor  düşüyor) sağlık eğitimleri verdiğini hatırlattı. Yetkililer, çalışmalar çerçevesinde en önemli eksikliklerden biri olarak görülen Pediatrik Acil Tıp Eğitimi’nin verilmesinin ve ilaç desteği ile muayene yapılmasının gerçekleştirilmesinden mutluluk duyduklarını belirttiler.  
  + Paylaş
 • 10.11.2012
  ESAFED’in eğittiği 2. grup Somalili sağlık ekibi veda gecesiyle belgelerini aldı

   

  Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED) tarafından eğitilmek üzere İzmir'e getirilen Somalili 16 doktor ve hemşire eğitimlerini tamamlayarak sertifikalarını aldılar. 'Somali-Türkiye Tıp Eğitimi Projesi' kapsamında daha önce de 9 Somalili doktor ve hemşirenin eğitilmesine katkıda bulunan ESAFED yetkilileri, eğitimlerini tamamlayan Somalili doktor ve hemşirelerin önümüzdeki ocak-şubat ayında tamamlanması planlanan Somali'deki Türk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Somalililere sağlık hizmeti vereceklerini söyledi. 16 Somalili sağlık personeline sertifikalarını vermek üzere Şifa Üniversitesi'nde tören düzenlendi.

                  Törende konuşan ESAFED Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz, Somali'den gelerek eğitimlerini tamamlayan Somalilileri kutladı. ESAFED'in kurulduğu dönemde Somali'de kıtlık, açlık, enfeksiyon gibi sorunlar bulunduğunu anlatan Sarsılmaz, "Orada iç savaş başlamıştı ve kimse el uzatmak istemiyordu. Mesleğimizin temennileri içinde yer alan hipokrat yemini bizleri tetikledi ve biz oralara gidebiliriz dedik. Şahsen ben de Somali'ye giderek oradaki sıkıntıları gördüm. Orada günlerce, aylarca kalan, çoluk çocuğunu Türkiye'de bırakıp giden fekadar arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Somali’de bir hastane açılmasına karar verildi. Kimse Yok Mu Derneği'nin fedakarlıklarına biz de sağlık personelini temin ederek destek oluruz dedik. Bugüne kadar 5'er kişilik gruplar halinde 20'şer günlüğüne birçok ekibimiz Somali'ye giderek oradaki insanları tedavi etti. Orada temeli atılan Türk hastanemizin ocak-şubat ayında açılmasını planlıyoruz." dedi.

                  Somali Büyükelçiliği Müsteşarı Nursheikh Hamud Mursal da yaptığı konuşmada Somali’ye el uzatan ve destek veren Türkiye’ye, ESAFED’e ve emeği geçen eğitimci doktorlara teşekkür etti.

  5 aylık eğitimin ardından başarılı olan Somalili doktor ve hemşireler, Somali'de kurulacak Türk hastanesinde görev yapacak. Somalili doktorlar da, ESAFED'e teşekkür ederek, aldıkları eğitimden büyük fayda gördüklerini, öğrendikleriyle Somali'de kendi halklarına daha çok yardım edeceklerini dile getirdi. Konuşmaların ardından eğitimlerini başarıyla tamamlayan 16 Somalili doktor ve hemşireye sertifikaları verildi. Törene çeşitli üniversitelerden çok sayıda öğretim üyesi ile sağlık çalışanları katıldı.

  + Paylaş
 • 20.10.2012
  ESAFED’den Yemen’de Sağlık Eğitimi

   

  İzmir’i sağlık eğitiminin merkezi yapmak için önemli adımlar atan Ege Uluslar arası Sağlık Federasyonu (ESAFED) Somali ve Sudan’dan sonra Yemen için de devreye giriyor.  İzmir İl Sağlık Müdür Yardımcısı ve ESAFED Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ali İravul koordinatörlüğünde bir ekip 28 Eylül’de Yemen’e giderek eğitimlere başladı.

  Somali ve Sudan hekimlerine Türkiye’de verilen sağlık eğitimlerinin yanı sıra 1 yıl içinde gönülülük esasıyla Afrika’ya 250’den fazla hekim göndererek başarılı bir çalışma gerçekleştirilmesinin İslam İşbirliği Teşkilatı’nın dikkatini çekmesinin önemli rolü olduğunu belirten ESAFED Yönetim Kurulu üyesi ve Yemen koordinatörü Dr. Ali İravul şöyle dedi:  “Bu çalışmaların devamı olarak ESAFED ile İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar ve Eğitim Merkezi (SESRİC) arasında İslam ülkelerinde sağlık eğitimleri verilmesi çerçevesinde bir protokol yapılmıştı. Bu çerçevede ilk eğitim projesi Yemen yerel makamlarının talepleri doğrultusunda ‘Hastane ve Sağlık Kurumları İşletmeciliği ve Yönetimi Eğitimi’ konu başlığı ile gerçekleştirildi.”.

                  Eğitimler sağlık bakanlığı merkez ve taşra teşkilatındaki yöneticileri, başhekim, başhekim yardımcıları, başhemşire, hastane müdürleri, tıbbi ve idari direktörlere verilecek. Eğitimlere en az ön lisans ve lisans düzeyinde eğitim almış kursiyerlerin katılabileceği belirtildi.

  Verilecek olan ESAFED Hastane ve Sağlık Kurumları İşletmeciliği ve Yönetimi Eğitimi’ni hazırlayan isimler ise şu şekilde sıralandı: Doç. Dr. Şeyda Örskaya, Doç. Dr. Abdülkadir Civan, Doç. Dr. Ali Coşkun, İzmir İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Ali İravul, Dr. Mustafa Kurtulmuş  ve İzmir İl Sağlık Müdür Yardımcısı Şenol Sarıavcı.

  + Paylaş
 • 20.10.2012
  Türk doktorlar Tanzanya'ya 5'nci kez şifa götürdü

   

  ESAFED BASIN BÜROSU-İZMİR

  Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED)’e bağlı Ege Sağlık Derneği'ne (ESADER) üye 8 doktor, Tanzanya'ya beşinci kez şifa verdi.

  ESADER tarafından bu yıl 5'inci kez düzenlenen sağlık yardımı organizasyonuna katılan Türk doktorlar, 14 gün boyunca 70 ameliyat yaptı, 2 bin 500 muayene, 500 diş muayenesi, 100 diş dolgusu gerçekleştirdi.

  ESADER Başkanı Dr. Metin Akdağ, TİKA ve Sağlık Bakanlığı ile ortaklaşa hazırlanan proje kapsamında bu ülkeye giden 8 Türk doktorun, Zanzibar Mnazi Mmoja Hastanesi'nde 25 doktor, hemşire ve sağlık personeline acil tıp eğitimi verdiğini, 400 kadına meme kanseri taraması yaptığını söyledi. Türk doktorların bu yıl beşinci kez gerçekleştirilen organizasyonda yardım elini Afrika'ya uzatmaya devam ettiğini ifade eden Akdağ, şöyle konuştu:

   ''Hekimlerimiz 70 ameliyat, 2 bin 500 muayene, 500 diş muayenesi, 100 diş dolgusu yaptı. Türkiye'den götürülen ilaçlar muayeneler sonucu hastalara verildi. Eğitim verilen personele sertifika takdim edildi. Eğitim verilen 5 personel 3 ay süre ile Türkiye'ye gelerek Acil Tıp Eğitimini Pratik Uygulama olarak tamamlayacak. Sağlık ekibimiz Tanzanya Büyükelçimiz Ali Davutoğlu ve Tanzanya Sağlık Bakanı Hüseyin Minniwie tarafından kabul edildi, çalışmalar için teşekkür edildi. Büyükelçimiz Ali Davutoğlu, Tanzanya'da sağlık alanında ciddi eksiklikler olduğunu ancak bu ülkenin hızla gelişmekte olduğunu bu yüzden Türkiye'den gelen Sağlık ve diğer alanlardaki yardımların Türkiye-Tanzanya dostluğu ve ilişkilerin gelişmesi açısından çok önemli olduğunu vurguladı. Tanzanya Sağlık Bakanı Dr. Hüseyin Minniwie, Tıp Fakültesi’ni Türkiye'de okuduğunu Türkiye'den doktorların Tanzanya'ya yardıma gelmesinin bu yüzden çok anlamlı olduğunu, Ege Sağlık Derneği doktorlarının 5. kez Tanzanya'ya gelmesinin Türkiye'nin Tanzanya'ya verdiği değeri gösterdiğini ifade etti. Bu yardımların devam etmesini dilediğini ve kendisinin bu çalışmalara her türlü desteği sağlayacağını belirtti. Ekibimiz Sağlık Bakanı Dr Hüseyin Minniwei'yi Türkiye'ye davet etti.''

  ESADER TANZANYA’DA TOPLAM BİN AMELİYAT GERÇEKLEŞTİRDİ

                  Dr. Metin Akdağ’ın verdiği bilgilere göre Sağlık Bakanlığı ve Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile ortaklaşa gerçekleştirilen ve yol paralarını Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın karşıladığı beş organizasyonda toplam 100 doktor 25 bin muyane  5 ton ilaç ve tıbbi malzeme, 20 bin cibinlik dağıtıldı ve 100 ameliyat başarıyla gerçekleştirildi. 

  + Paylaş
 • 20.10.2012
  Pediatric Emergency Medicine Training in Somalia

   

  SESRIC will organize, in collaboration with Aegean International Federation of Health (ESAFED), Turkish Cooperation and Development Agency (TIKA), Ministry of Health of the Republic of Turkey and Ministry of Health of the Federal Republic of Somalia, a 3- month training programme on “Pediatric Emergency Medicine” on 01 October-31 December 2012 in Mogadishu, Somalia. The training course will be conducted by Dr. Lokman Çam, pediatrician in Kayseri Maternity and Child Hospital.

  The training programme will be the first phase of a project targeting to overcome the infrastructure deficit of the hospitals in Somalia and to develop human capital, a critical aspect of achieving a successful national healthcare system.

  Dr. Çam will conduct lectures on 13 different subjects related to the new-born healthcare. Nurses and doctors of Benadir Hospital and medicine students of Benadir University Medicine Faculty will participate the daily lectures during 3 months.

  + Paylaş
 • 06.10.2012
  ESAFED dernekleriyle biraraya geldi

   

  ESAFED Ege bölgesindeki üye derneklerle biraraya geldi. ESAFED’in merkezinde biraraya gelen federasyon yönetim kurulu başkan vekili Dr. Haluk Özpolat, Başkan yardımıcısı Prof. Dr. Mustafa Cirit, yönetim kurulu  üyeleri Doç. Dr. Şeyda Örskaya, Uzm. Dr. Fuat YILDIZ ile dernek başkanları yeni dönem çalışmalara start vererek ilgili projeleri masaya yatırdılar. Özellikle Somali’de yapılacak hastane ve buraya gönderilecek cihaz ve sağlık ürünlerinin sağlanması başta olmak üzere yapılacak faaliyetler ve daha sıkı iletişimle daha büyük organizasyonların gerçekleştirilmesi konusunda fikir birliği sağlandı. Geniş bir katılımın olduğu toplantıda katılımcılar söz alarak yaptıkları faaliyetlerle ilgili olarak bilgi sundular.

  Toplantıya katılan üye derneklerimizin isimleri

   Ege Sağlık Gönüllüleri Derneği (EGESADER), Ege Sağlık Derneği (ESADER), DESADER (Denizli Sağlık Derneği), SED (Sağlık ve Eğitim Derneği-Manisa), USADER (Uşak Sağlık Çalışanları Derneğil, ASADER (Aktif Sağlıkçılar ve Eğitim Derneği-Kütahya), SAHİDER (Sağlık Hizmetleri Derneği-Antalya), AFSADER (Afyon Sağlık Çalışanları Derneği), MUSAD (Muğla Sağlık Çalışanları Derneği), ÇINARDER (Çınar Eğitim ve Sağlık Derneği-Isparta), BALSADER (Balıkesir Sağlık Gönüllüleri Derneği), AYSADER (Aydın Sağlık Derneği), TUSADER (Turgutlu Sağlık Derneği), BURSAD (Bursa Sağlık Derneği), ALSADER (Alanya Sağlık Derneği), MASADER (Manavgat Sağlık Derneği), NABIZ (Sağlıklı Yaşam Derneği-Nazilli), ÇASADER (Çanakkale Sağlık Derneği)

  + Paylaş
 • 26.09.2012
  ESAFED SESRİC İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

   

  SESRIC and Aegean International Federation of Health (ESAFED) signed a Memorandum of Understanding on 10 September 2012 at the new headquarters of SESRIC. The MoU promotes cooperation between two organisations in providing training courses on health related issues.
  ESAFED Chairman, Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz, and SESRIC Director for Training and Technical Cooperation Department, Hüseyin Hakan Eryetli, signed the Memorandum of Understanding (MoU) with the presence of Ahmet Gunes, ESAFED General Coordinator, Dr. Ali Iravul, ESAFED Board Member and the researchers of SESRIC Training and Technical Cooperation Department.
  The MoU aims to develop cooperation between two institutions to further increase the quantity, quality and scope of the health trainings implemented under the framework of Ibni Sina Health Capacity Building Programme. It will correspondingly enable two institutions to develop and implement more comprehensive projects in coherence with the needs of the health institutions of the OIC Member Countries.
  In the operationalization of the MoU, SESRIC and ESAFED will be undertaking the implementation of joint trainings and projects, in collaboration with other international and regional organizations, for OIC Member Countries. They will also focus on the training of health professionals and healthcare staff working in health institutions.
  After MoU signed, ESAFED delegation paid a visit to Dr. Savaş Alpay, SESRIC Director General. Dr. Alpay stated health care is a basic service essential in any effort to combat poverty and increase the well-being of Islamic countries. In this connection, Dr. Alpay said the setting up a cooperation framework between SESRIC and ESAFED is of high importance and will enable two institutions to leverage on their mutual strengths in enhancing the health system of OIC Member Countries through capacity building activities.
  + Paylaş
 • 06.08.2012
  ESAFED 1.YILI İFTARINDA GÖNÜLLÜLERİ İLE BULUŞTU

   

   
  ESAFED Somali’de su kuyuları açılması için destek istedi
   
   
  Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz sağlık hizmetleri ve eğitiminde büyük mesafe alınan Somali’de kuraklığın bertaraf edilmesi için vatandaşlardan su kuyuları açılması konusunda destek istedi.
  Hem Türkiye içinde hem de uluslararası alanda yaptğı gönüllü sağlık çalışmalarıyla adından sıkça sözettiren ESAFED kuruluşunun birinci yıldönümünü sağlık çalışanlarına iftar yemeği vererek kutladı. Şifa Üniversitesi'nde düzenlenen iftar yemeğine ESAFED yöneticilerinin yanısıra, federasyon çatısı altında hem Türkiye içinde hem de çeşitli Afrika ülkelerinde gönüllü olarak sağlık hizmeti veren sağlık personeli, çeşitli hastanelerin başhekimleri, sağlık çalışanları ve bürokratlar katıldı. 
  İftar sonrası konuşan ESAFED Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz, federasyon çatısı altında bugüne kadar gönüllü olarak binlerce insana sağlık hizmeti götüren sağlık çalışanlarına teşekkür etti. Sarsılmaz, Somali'de yaşanan susuzluğa dikkat çekerek, "Somali'de ciddi olarak suya ihtiyacı olan insanlar var. Onlar için su kuyuları açılması gerekiyor. Herkesi su kuyusu açılmasına destek olmaya çağırıyorum" dedi. 
   
  ESAFED'in bir yıllık çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Başkan Vekili Haluk Özpolat, ESAFED'in Akdeniz havzasında bulunan 16 ilde faaliyet gösteren; doktor, hemşire, eczacı, veteriner hekim mesleğindeki insanların biraraya gelerek kurdukları derneklerin çatı kuruluşu olduğunu söyledi. ESAFED'in ihtiyacı olan insanlara koşa koşa gönüllü olarak yardım ettiğini aktaran Özpolat, "Gönüllü sağlıkçı arkadaşlarımız hem yurt içinde hem de yurtdışında birçok insana sağlık hizmeti götürdü. Bu çalışmalar halen sürüyor. Federasyonumuzda 2 bine yakın üyemiz ve 18 derneğimiz bulunuyor." dedi. Federasyonun kurulduğu günlerde dünyanın ve Türkiye’nin gündeminde Somali'de yaşanan insanlık dramının bulunduğunu hatırlatan Özpolat, "Bu ülkenin sorunlarına sahip çıktık. 250 doktorumuz görev yaptı. Gönüllü sağlık ekiplerimiz 250 bin hastaya poliklinik ve acil hizmeti verdi. Ülkeye binlerce ton ilaç ulaştırdık. Somali'de doktorluk eğitimi alan pratisyenlere uzmanlık eğitimi verilmiyor. Bu kapsamda Somalili doktorlara ülkemizde uzmanlık eğitimleri vermeye başladık. Burada uzmanlık eğitimi alan Somalili doktorlar ülkelerine döndüklerinde hem sağlık hizmeti veriyor hem de pratisyenleri eğitiyorlar. Somali'de federasyonumuz tarafından yapımı süren eğitim ve araştırma hastanesini de yıl sonunda tamamlayarak hizmete açmayı planlıyoruz" dedi. 
  Somali’de bebek ölümlerini azaltmak ve annelerin gözyaşlarını dindirmek için de büyük çaba sarf edildiğini ve bunun karşılığının ölümlerin azalarak alındığını anlatan Özpolat, bununla yetinmediklerini dile getirdi. Annelere güvenli annelik eğitimlerini Sağlık Bakanlığı ile beraber yaptıklarını ve bu çalışmanın hala devam ettiğini kaydetti. Özpolat, sağlık çalışmalarının yanında katıldıkları insani yardım çalışmaları içinde orada susuzluk ve kuraklığa çözüm arayışına da girdiklerini anlattı. Özpolat şöyle dedi: ” Su kaynaklarının ortaya çıkarılmasının yanı sıra Somali malum büyük bir tarım ve hayvancılık alanıdır. Üniversitelerinin de bizden talebine uyarak, veteriner ve su ürünleri arkadaşların desteği ile eğitim çalışmaları veriyoruz.”. Sağlık kapsamı içinde binlerce çocuğun sünnet edildiğini, bu ülkede kısa ve uzun vadede birçok çalışmanın devam ettiğini kaydeden Özpolat Sudan’ı da gündemlerine aldıklarını gerek katarakt gerekse sünnet projeleriyle binlerce insana el uzatıldığını ifade etti. 
  Ulusal projelerde ise çalıştaylar da düzenlediklerini anlatan Özpolat, acil durumlar için ASYA Arama Kurtarma’yı kuran Kimse Yok mu Derneği’ne hekim ve sağlık desteği verdiklerini sözlerine ekledi. 
  Yemek sonrası Somali ve Sudan'da gönüllü olarak sağlık hizmeti veren sağlık personellerine teşekkür belgeleri verildi.
  + Paylaş
 • 25.07.2012
  SOMALİ BENADİR ÜNV.REKTÖRÜ İZMİR'DE
  + Paylaş
 • 20.07.2012
  SOMALİLİ HEKİMLER EĞİTİME BAŞLAMADAN CHECK UP'TAN GEÇTİ

   

  Somalili hekimler eğitime başlamadan check up’tan geçti
  Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED)’nun projesi ile ülkemize gelen ikinci grup Somalili doktor ve hemşireler sağlık eğitimine başlamadan önce tam teşekküllü sağlık kontrolünden geçti. Şifa Üniversitesi’nin sponsorluğunda gerçekleşen check up talebinin Somalili doktor ve hemşirelerden geldiği belirtilirken misafir sağlık personelinin gerek eğitimler gerekse ülkelerine kurulmak üzere olan tam teşekküllü hastane nedeniyle mutlu olduklarını belirttiler. 
  ESAFED  Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Cirit basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Somali’deki üniversitelerde yetişen doktorların ihtisas yapabileceği bir yer olmadığını hatırlattı. Prof. Dr. Cirit, ESAFED ve NİL Organizasyon aracılığı ile Kimse Yok mu Derneği’nin yaptığı hastanenin Somali’de ilk eğitim hastanesi olacağını belirterek gelen misafir sağlıkçıların hem Türkçe öğrenmeleri, hem Türkiye’yi tanımaları hem de oradaki eğitim seviyelerinin ölçülebilmesi için üç dört ay süren bir hazırlama eğitiminden geçtiklerini anlattı. Cirit, “Orada uzmanlık eğitimi alabilme imkanları yok. Bu açıdan özellikle bazı pratikleri eko gibi, ekokardiyografi gibi, ultrason gibi verebilirsek hem teknisyen yönünden, hem içerik yönünden hem uzmanlık yönünden iyi olur diye düşünüyoruz. Kasım gibi bizim orada hastanemiz açıldığında bu arkadaşlar en azından belli bir eğitimi alsın istiyoruz.” Diye konuştu. Bir aydır Türkçe ve temel bazı tıbbi bilimleri teorik olarak alan Somalili ikinci grup sağlıkçıların önümüzdeki hafta pratik eğitimlerini gözlemci olarak başlayacaklarını kaydeden Prof. Dr. Cirit, “Tabi burada biz TİKA’nın ve Sağlık Bakanlığı’nın izniyle birlikte bunu yapıyoruz. Kayseri Eğitim Araştırma, İzmir Suat Seren Göğüs Hastanesi, İzmir Katip Çelebi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Şifa Hastanesi’nde bu eğitimler birebir doktorlar ve hemşirelere zimmetlenecek ve devam edecek” diye konuştu. Daha önce de 9 Somalili sağlık ekibinin İzmir’de eğitim aldıklarını ifade eden Prof. Dr. Cirit, böylece toplam eğitim gören sağlık personelinin sayısının, 25’e ulaştığını belirtti. Gelen ikinci grup Somali doktor ve hemşirelerin 9’u doktor, 7’si hemşire olarak kardiyoloji, çocuk, yeni doğan, genel cerrahi, iç hastalıkları gibi dallarda eğitimi almaya başladılar. 
  Şifa Üniversitesi Bornova Hastanesi Başkaheki ve ESAFED Yönetim Kurulu üyesi Yrd. Doç. Dr. Faik Okur da yaptığı açıklamada özellikle pratisyen hekim düzeyinde bile açığı bulunan bu ülkede aile hekimliği ve acil hekimlik düzeyinde bilgilerin tamamlanması, öğretilmesi, eğitilmesi ve paylaşılmasını hedeflediklerini belirtti. Okur, buradan da dönem dönem giden uzman doktor arkadaşlarının Somali’de sağlık hizmetlerinin artırılmasını istediklerini ve Şifa Üniversitesi olarak bunu desteklediklerini kaydetti. Okur, “Günde üç saat Türkçe eğitimi alıyorlar. Ayrıca acil hekimliği ve değişik uzmanlık branşlarının da acil alanları üzerinde teorik ve pratik eğitimleri planlandı. İzmir’i eğitim üssü haline getirme konusunda yaptığımız çalışmalar Mogadişu’da açılacak hastane ile taçlanacaktır. Emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.
  Basın mensuplarının mikrofonlarına konuşan Somalili doktor ve hemşireler de yaptıkları açıklamalarda aldıkları eğitimin değerini bildiklerini ve mutlu olduklarını belirttiler. Somalili sağlıkçılar, “Türkiye’ye, Kimse Yokmu Derneği ve ESAFED’e teşekkür ediyoruz. Eğitimlerimizi tamamlayıp bir an önce ülkemize dönerek sağlık sistemini ayağa kaldıracağız” dediler. 
  ESAFED yurtdışı sağlık hizmetleri Koordinatörü Dr. Esat ERTEKİN de yaptığı açıklamada şunları belirtti: “Federasyon olarak, Ağustos 2011’den - Ağustos 2012’ye kadar 1 yıl süreyle, 20’şer günlük periyotlarla ortalama 5’er doktordan oluşan gönüllü sağlık ekiplerini Somali’ye gönderme kararı almıştık. Bu çalışmamız, 18 Ağustosta dönecek olan son doktorlarımızla birlikte başarılı bir şekilde tamamlanmış olacaktır. Bu çalışmalara özverili bir şekilde destek veren bütün üye derneklerimize ve gönüllülerimize teşekkür ederim.”
  + Paylaş
 • 17.07.2012
  SUDAN EKİBİ TRT BÖLGE MÜDÜRÜ ZİYARETİ

  SUDAN EKİBİ TRT BÖLGE MÜDÜRÜ ZİYARETİ

  + Paylaş
 • 26.06.2012
  SUDAN DARFUR KATARAKT PROJESİ GECESİ

   

   
  ESAFED Sudan Göz Eğitim Programı tanıtıldı: 11 bin kişi hayata gözleriyle tutundu
  ESAFED’in Sudanlı doktorlara verdiği buluşma yemeğinde duygu dolu anlar yaşandı. Şu ana kadar 11 bin kişinin göz ameliyatıyla görmeye başladığı Sudan’da kaliteyi artırmak için harekete geçen ESAFED , bu ülkede bulunan göz polikliniği doktorlarını İzmir’de Şifa Üniversitesi Bornova Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde eğitimden geçirdi. Projede eğitim alan ve destek olanlara yönelik olarak verilen yemekte ise duygu dolu anlar yaşandı. Güneşin dik geldiği ülkede gözleri görmeyen binlerce insanın yeniden görmeye başlamasıyla birlikte özellikle iyileşerek okula başlayan çocuklardan gelen mesajlar dikkat çekti.  Çocuklardan bazılarının “göz doktoru” olmak ve akranlarına şifa dağıtmak istediklerini söylemeleri geceye katılan davetlilerin duygu dolu anlar yaşamasına neden oldu. 
  Sudanlılar ESAFED’in eğittiği doktorları dört gözle bekliyorlar
  Sudan Darfur’daki tek göz merkezi olan “Kimse Yok Mu – Esafed Göz Merkezi”ndeki yerli sağlık personelinin İzmir’deki eğitimi başarıyla tamamlandı. Türkiye’deki hastanelerin kullandığı gözle ilgili son teknolojiler, hastaya yaklaşım tarzı, sterilizasyon, katarakt ameliyatları için kullanılan son tekniklerle ilgili bilgi almak için İzmir’e gelen Sudanlı Sağlık personeli 40 günlük bir eğitime tabi tutuldular. 
  Şifa Üniversitesi Bornova Eğitim ve Araştırma Hastanesinde eğitim alan, 2 Göz Doktoru 5 göz hemşiresinden oluşan Sudanlı Sağlık Personeli 2008 yılından beri Türk hekimlerle birlikte Sudan’daki göz merkezinde çalışmaktaydılar.
  ARTIK GÖZ MERKEZİNİ KENDİLERİ DEVAM ETTİRECEKLER.
  2008 yılından beri Sudan Darfur’daki göz merkezine Türkiye’den 52 doktor,  17 sağlık memuru görev aldılar. 11.000 civarında katarakt ameliyatı gerçekleştirildi. Bu arada yerli sağlık personelinin eğitimini de göz ardı etmediler.
  TİKA’nin desteklemiş olduğu proje kapsamında ülkemize gelen Sudanlı sağlık personeli, eğitimleri tamamlandıktan sonra, Darfur’daki  göz merkezini Türk hekimleri olmaksızın yürütmeye başlayacaklar.
   
   
  BİR AİLENİN ÜÇ ÇOCUĞU GÖRMÜYORDU, İYİLEŞTİ
  Türkiye’ye gelen ekibin başında bulunan Dr. Salih Adam Salih Tagaldin Türkiye halkına ve Türk hekimlerine şükran borçlu olduklarını ifade ederken  görmeyen bir insanın görmesine vesile olmanın önemine işaret etti.  Dr. Salih Takaldin, “Türk halkı ve Türk hekimleri çok dua alıyorlar. Bir ailenin üç çocuğu da katarakt idi. Görmüyorlardı. Ameliyatla şu anda üçü de görüyor ve şimdi okula gidiyorlar. Her karşılaştığımızda, Türkiye’ye, Türk İnsanına dua ediyorken görüyorum.  Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Özellikle Kimse Yok Mu Derneğine ve Esafed’e desteklerinden dolayı teşekkür ederim.” Dedi.
  Ekipte bulunan Dr. Esma Yusuf Ahmed  ise Türkiye’de böyle bir eğitim almanın kendisini çok heyecanlandırdığını ifade ederken, eğitim için yaptığı fedakarlığı şu cümlelerle özetledi: “3 yaşındaki bebeğimi, anneme bırakıp geldim. Bazen zorlanıyorum ama bu eğitimin çok önemli olduğunun farkındayım.  Tika’ya, Kimse Yok Mu’ya, Esafed’e teşekkür ederim.”.
  HemşireTahanni İsa Hamid de yaptığı açıklamada 4 yıldır Kimse Yok Mu ile birlikte çalıştığını, Türkçe’yi öğrendiğini belirtti. Hamid, “ Şimdi ise Türkiye’deyim. Çok mutluyum. Bu eğitim hepimiz için çok yararlı oldu. Türk insanını yakından tanımış oldum. Bir çok proğramlara katıldık. Bu hizmet insanlarına yapabileceğim şey, her zaman onlara dua etmektir. Yapılan her ameliyatta Türkiye insanının emeği vardır. Darfurlu’lar onları çok seviyor ve dua ediyorlar. Esafed, Tika ve Kimse Yok Mu’ya teşekkür ederim.” dedi. 
  Eğitimlere evsahipliği yapan Şifa Hastaneler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Mehmet Ateş “Dünya iyileşinceye kadar” sloganıyla yola çıkan ESAFED’i kutladığını ve başarılarının devamını dilediğini ifade etti. Doç. Dr. Ateş, “Bize düşen vazife olursa bugün olduğu gibi her zaman gereken desteği vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın” dedi. 
  ESAFED Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz ise yaptığı konuşmada temel felsefelerinin Afrika’daki sağlık sorunlarının çözümünün yine Afrikalılar tarafından çözülebileceğini yönünde şekillendiğini dile getirdi. Prof. Dr. Sarsılmaz, bu amaçla 9 Somalili sağlık personelinin eğitilerek geri gönderildiğini hatırlatarak, “Şimdi Sudan’ın en büyük problemlerinden olan katarakt ile ilgili eğitim almak üzere Sudanlı sağlık mensupları İzmir’imize geldi. Biliyorsunuz İzmir’in EXPO sloganı herkes için sağlıktı. Sağlıkta İzmir’imizi eğitim merkezi yapma konusunda çabalarımızın sonuçlarından biri ile inşallah Sudanlı kardeşlerimiz çok güzel bir eğitim alarak ülkelerine dönecekler ve hastalarına şifa dağıtacaklar” diye konuştu. 
   
   
  + Paylaş
 • 16.06.2012
  SAĞLIK BAKANIMIZDAN ESAFED GÖNÜLÜLERİNE YILIN DOKTORU ÖDÜLÜ

   

   

  14 Mart Tıp Bayramı Ödül Töreni

  Sağlık Bakanlığı'nca, sağlık haberlerine gösterdiği önem ve objektif haberciliğinden dolayı Anadolu Ajansı'na "Altın Steteskop Medya Ödülü" verildi.
   
   
  Tıp Bayramı dolayısıyla Sağlık Bakanlığı'nca ATO Congresium'da düzenlenen törende, "Yılın Doktorları", "Yılın Sağlık Çalışanları", "Üstün Hizmet Ödülleri" ve "Altın Steteskop Medya Ödülleri" sahiplerini buldu.
   
  Törende Anadolu Ajansı'na, sağlık haberlerine gösterdiği önem ve objektif haberciliğinden dolayı, "Altın Steteskop Medya Ödülü" verildi.
   
   
  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yaptığı konuşmada, sağlık hizmetinin bir ekip işi olduğunu belirterek, bunun organ ve doku nakilleri için de geçerli olduğuna dikkati çekti.
   
  Akdağ, ödüllerle bunu Türkiye'nin görmesini istediklerini söyledi.
   
  Prof. Dr. Özkan da nakil yaptıkları gece yaşadıkları heyecanı dile getirerek, ödülden dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirtti.
   
  Van depremi sırasında yaptıkları çalışmalarla Türkiye'nin takdirini kazanan sağlık çalışanları arasından seçilen 20 personele de "Yılın Sağlık Çalışanları" ödülü verildi.
   
  Akdağ, bu ödülü UMKE kıyafetiyle verdi.
   
  -Farklı merkezlerden canlı bağlantılar-
   
  Törende Sağlık Bakanlığı personelinin görev yaptığı yurt içi ve dışındaki merkezlerden canlı bağlantılar da yapıldı.
   
  Van, Antalya, Somali ve Berlin'den sağlık ekipleri canlı bağlantılarla duygularını ifade etti.
   
  İllerde yılın doktoru seçilenlerin ödüllerini Sağlık Bakanı Recep Akdağ'dan aldığı törende, "Üstün Hizmet Ödülü", tıp mesleğine uzun yıllar hizmet eden halk sağlığı uzmanı Prof. Dr. Çağatay Güler ve genel cerrahi uzmanı Prof. Dr. Hüsrev Hatemi'ye verildi.
   
  Aynı ödülü alan ancak törene katılamayan genel cerrah Hüseyin Talha Demirağ'la bir tanıtım filmi sunuldu.
   
  "Altın Steteskop Medya Ödülleri" ayrıca film dalında organ ve doku nakilleriyle ilgili doğru ve etkili mesajlarından dolayı Ömer Faruk Sorak'ın
   
  "Aşk Tesadüfleri Sever" filmine, dizi dalında "Dumansız Hava Sahası Projesi"ne katkıları için Akasya Durağı'na, sağlık programı kategorisinde,
   
  "Sağlıklı Yaşam" programının yapımcı ve sunucusu Hande Aydemir'e, Pozitif Yaşam Derneği'nin internet sitesine, Alem FM'den Mansur El Sabah programına ve Medimagazin dergisine verildi.
   
  Tören, sanatçı Ferhat Göçer'in konseriyle sona erdi.
  + Paylaş
 • 29.05.2012
  ESAFED 2.SOMALİ KONFERANSINDA

   

  SOMALİ'NİN GELECEĞİ İSTANBUL'DA ŞEKİLLENECEK:
   
  Somali’nin geleceğine çözüm arayan Türkiye, İstanbul’da 30 Mayıs-1 Haziran arasında 2. Somali Konferansı düzenliyor. İlki Londra’da yapılan “Somali’nin Geleceğinin Hazırlanması: 2015 Hedefleri” konferansına 54 ülkeden cumhurbaşkanı, başbakan, bakan ve üst düzey temsilciler katılacak. BM Genel Sekreteri, Afrika Birliği Komisyonu Başkanı ve İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri’nin de katılacağı konferansta Somali’nin sorunları masaya yatırılacak, uluslararası yardımların artırılması konuşulacak.
   
  Çadır kentten başkentliğe: Mogadişu
   
  Somalililerin bile terk ettiği Somali’ye Türkler sahip çıkıyor. Gıda yardımlarının ardından kalıcı imar ve kapasite artırımına girişen Türkiye, Somalilileri gelecek adına umutlandırıyor.  
  Somali’nin başkenti Mogadişu, ülkenin küçük bir fotoğrafı gibi… 21 yıldır süren iç savaşın yıkıcılığı sokaklardan, yıkık dökük binalardan okunuyor. Geçen yıl yaşanan kuraklık ve açlık krizinin yol açtığı göç dalgası başkenti çadır kente çevirmiş. 10 milyonluk ülkenin yarısı Mogadişu’da yaşıyor ve bunların 1 milyon 350 bini mülteci. Mültecilerin yaşam mücadelesi hâlâ sürüyor. Çoğu, Türkiye başta olmak üzere, dost ülkelerden gelen yardımlarla hayata tutunuyor.
   
  Sadece gıda ve tıbbi yardımlarda da bulunmuyor Türkiye. Somali hükümetinin otoritesini sağlamlaştırmasına da destek veriyor. Altyapının yeniden kurulmasına eğilen Türkiye, politikacıları, bürokratları da eğitiyor. Türkiye’nin desteğini arkasına alan Somali hükümeti, iç savaş yıllarında Mogadişu, Somaliland, Puntland ve İslam Konseyi olarak dörde bölünen ülkeyi yeniden birleştirmeye çalışıyor. Türkiye’nin desteklediği yeniden imar süreci, ayrılıkçı hareketlerin merkeze meyletmesine yol açıyor.
   
  1960’ta İngilizlerden bağımsızlığını kazanan Somali, hızlı bir kalkınma sürecine girmişti. Ta ki 1969’a kadar… Aden Abdullah ve Abdurreşit Ali Şermarke’nin ardından ülkenin başına geçen asker-diktatör Muhammed Siad Barre ülkeyi dünyaya kapattı. ‘Büyük Somali’ ülküsüyle halkını ezdi, komşu ülkelere savaş açtı. 1978’de Etiyopya ile giriştiği savaş sonu oldu. Sovyetler Birliği’nin desteğini alan Etiyopya, Somali ordusunu püskürttü. Bu savaşın ardından bozulan sosyo-ekonomik dengeler bir daha düzelmedi. Mağlubiyete tepki gösteren halkını kaba kuvvetle bastırma yoluna giren Barre, ülkeyi iç savaş ortamına sürükledi. Etiyopya’nın desteklediği muhalif gruplar ülkeyi yakıp yıktı. 1988’de Hargesya’nın bombalanmasıyla iç savaşa benzin döken Barre, üç yıl sonra tüm gücünü yitirip ülkeden kaçtı.
   
  Kanlı katliamlara imza atan Barre’nin kaçışı, sadece rejimin değil, Somali’nin de sonunu getirdi. Aynı yıl kuzeydeki eski İngiltere sömürgesi Somaliland bağımsızlığını ilan etti. Ülke fiilen ikiye bölündü. Ardından 21 yıl sürecek olan kabile savaşları başladı. Çatışan kabileler Somali’de taş üstünde taş bırakmadı. Geçmişte Afrika’nın eğitim ve ticaret merkezi konumundaki Somali, açlıktan insanların öldüğü bir diyara dönüştü. BM, 1992’de iç savaşı sonlandırmak için devreye girdiyse de başarılı olamadı. BM’nin ardından soruna Afrika Birliği müdahale etti. 2004’te Kenya’da geçici bir hükümet kuruldu. Somali’nin güneyini kontrol eden ‘İslam Mahkemeleri Birliği’, bugünkü adıyla El Şebab Örgütü, geçici hükümeti reddedip çatışmaya başladı. Afrika Birliği, El Şebab’ın kanlı eylemlerine karşı ‘Somali Görevi’ (AMISOM) oluşturup ülkeye 8 bin asker gönderdi. Başkent Mogadişu ve çevresinde konuşlanan AMISOM askerleri bugün hâlâ El Şebab milisleriyle çatışmayı sürdürüyor. AMISOM gücüne karşı direnemeyen El Şebab, mücadeleyi, El Kaide gibi uzaktan kumandalı bomba ve intihar saldırılarıyla yürütmeye başladı. Örgütün bugünlerdeki hedefi, ağustostaki seçimler.
   
  Karamsar tabloya rağmen Somalililer ülkelerini yeniden ayağa kaldırmakta kararlı. Artık açlıktan ölen yok ülkede. Hasarlı binaların tamirine de başlandı. Çarşı pazar yeniden hareketlendi. Somalililer ticari kabiliyetlerini savaş döneminde de kaybetmemişti.
   
  Mogadişu’da görüştüğümüz Somalililerin Türkiye’ye büyük umutlarla bağlandığını gördük. Somali’deki Türklere “Osmanlı’nın torunu” diyorlar. Aslında Türkiye de bu ilgiyi karşılıksız bırakmıyor; aradaki tarihsel bağları kullanarak iki ülkeyi birbirine yaklaştırmayı hedefliyor. Gıda yardımını kalıcı projelerle taçlandırıyor. Hâlihazırda Türk yardım kuruluşlarının okul, hastane ve meslek kursları mantar gibi çoğalıyor. Hedef, Somalililerin kendi ayakları üstünde kalabilmelerini sağlamak.
   
  En aktif çalışan yer
   
  Kasım 2011’de faaliyete geçen Türkiye’nin Somali Büyükelçiliği, çok aktif çalışıyor. Büyükelçi Dr. Kani Torun, Somali devletini ayağa kaldırmak için resmî kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla seferber olduklarını belirtiyor. Türkiye’nin, kaderine terk edilmiş Somali’yi yardımlarıyla yeni bir döneme taşıdığını anlatıyor: “Çok aktifiz, aktif olamazsak burada yaşayamayız.” Büyükelçi Torun, ülke insanının da savaşmaktan bıktığını vurguluyor: “İnsanlar 21 yıldır savaşmaktan bıkmış artık. Bizim burada olmamız onlara ciddi bir umut oldu. Biz Türkiye hükümeti olarak elimizden gelen yardımı yapıyoruz. Sivil toplum kuruluşları da bizim diğer eksiklerimizi tamamlıyor. Hep birlikte yeni bir Somali için çalışıyoruz.”
   
  Ülkenin en hayati sorunu kötü seyreden ekonomisi. Mogadişu’da çadırlarda yaşayan nüfusun büyük bölümü işsiz. Yardım kuruluşlarının verdiği gıdalarla geçinen bu kesim, ekonomik canlanmayla ucuz iş gücünün de temeli olabilir. Savaş öncesi işleyen az sayıdaki fabrika da bu dönemde hurda hâline gelmiş. Ülkenin en büyük ihtiyacı enerji. Elektrik, özel şirketler tarafından jeneratörlerden üretiliyor. Bu sebeple, imkânı olan kişiler pahalı fiyata elektrik kullanıyor. Enerji altyapısının da sanayinin ihtiyacını karşılayamayacağı iddia ediliyor. Afrika’nın en büyük okyanus şeridine sahip Somali, buradan da yeterince faydalanamıyor. Eskiden Avrupa’ya balık ihraç eden Somalili balıkçılar şimdilerde ‘oltayla’ balık avlıyor.
   
  Büyükelçi Torun, Somali ekonomisini canlandırma görevinin Türk iş adamlarına düştüğünü söylüyor. Altyapının günden güne güçlendiğini, Türk Hava Yolları’nın Mogadişu’ya uçmaya başladığını hatırlatıp Türk iş adamlarını geç olmadan Somali’ye yatırıma çağırıyor.
   
  Aksiyon’a konuşan Somali Sanayi ve Ticaret Bakanı Muhammed Kenan da ülkenin güzel günlere doğru hızla yol aldığını söylüyor. Başbakan Erdoğan’ın 2011’de ülkelerine yaptığı ziyaretin kendileri için bir dönüm noktası olduğunu ifade ediyor. Somalililerin bile ülkelerinden kaçtığı bir dönemde Erdoğan’ın ailesiyle birlikte ziyarete geldiğini, bunun Somali halkında büyük bir sevgi oluşturduğunu aktarıyor. Ülkenin kuzeyinde zengin petrol yatakları olduğunu, başkent yakınlarında yeni bir doğalgaz rezervinin bulunduğunu, bu kaynakları Türk yatırımcılarla ortak işletmek istediklerini belirtiyor.
   
  Somali’de kim, ne yapıyor?
   
  Kimse Yok mu Derneği ve Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED) : Kamplarda yardımlarını sürdüren dernek, Mogadişu’ya 60 yataklı araştırma hastanesi yapacak, hastanede Somali için uzman sağlık personeli yetiştirecek. Dernek, bin ve üç yüz öğrenci kapasiteli iki okulun onarımını da yapıyor. Okullar tamirin ardından Nil Organizasyon’a teslim edilecek, Türk okulu olarak eğitim verecek. Türk Kızılayı: Mogadişu merkezde 15 bin kişinin barınmasını sağlayan çadır kentte yardım faaliyetlerini sürdürüyor. Kızılay yetkilileri önümüzdeki günlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa çevre düzenlemesi ve temizliği yapacak. Sağlık alanına yoğunlaşan Türk Kızılayı, tıbbi teknisyenlik ve hemşirelik okulu açacak. Kızılay, DSİ ile birlikte temiz içme suyu için kuyu açma çalışmalarına devam ediyor. Yardımeli Derneği: Yardımeli Derneği de Mogadişu merkeze 100 yataklı çocuk hastanesi inşa ediyor. Dernek hâlihazırda yetimhane ve su kuyusu projelerini sürdürüyor. Geçen günlerde bir göz hastanesini hizmete açan dernek, günde 80 hastaya hizmet veriyor. Diyanet İşleri Başkanlığı: Diyanet İşleri Başkanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı, Somali’de ortak projelerini sürdürüyor. 140 öğrenciyi Türkiye’ye gönderdi. Bunun yanında Somalili imamları bilinçlendirmek için Türkiye’de gruplar hâlinde eğitim çalışmalarını da sürdürüyor. Önümüzdeki günlerde ön projesi tamamlanan imam hatip lisesini Somali’ye kazandıracak.
  28 Mayıs 2012 / MEHMET ALİ POYRAZ / MOGADIŞU
  + Paylaş
 • 28.05.2012
  SOMALİ'NİN GELECEĞİ İSTANBUL'DA ŞEKİLLENECEK

   

  Çadır kentten başkentliğe: Mogadişu
   
  Somalililerin bile terk ettiği Somali’ye Türkler sahip çıkıyor. Gıda yardımlarının ardından kalıcı imar ve kapasite artırımına girişen Türkiye, Somalilileri gelecek adına umutlandırıyor.  
  Somali’nin başkenti Mogadişu, ülkenin küçük bir fotoğrafı gibi… 21 yıldır süren iç savaşın yıkıcılığı sokaklardan, yıkık dökük binalardan okunuyor. Geçen yıl yaşanan kuraklık ve açlık krizinin yol açtığı göç dalgası başkenti çadır kente çevirmiş. 10 milyonluk ülkenin yarısı Mogadişu’da yaşıyor ve bunların 1 milyon 350 bini mülteci. Mültecilerin yaşam mücadelesi hâlâ sürüyor. Çoğu, Türkiye başta olmak üzere, dost ülkelerden gelen yardımlarla hayata tutunuyor.
   
  Sadece gıda ve tıbbi yardımlarda da bulunmuyor Türkiye. Somali hükümetinin otoritesini sağlamlaştırmasına da destek veriyor. Altyapının yeniden kurulmasına eğilen Türkiye, politikacıları, bürokratları da eğitiyor. Türkiye’nin desteğini arkasına alan Somali hükümeti, iç savaş yıllarında Mogadişu, Somaliland, Puntland ve İslam Konseyi olarak dörde bölünen ülkeyi yeniden birleştirmeye çalışıyor. Türkiye’nin desteklediği yeniden imar süreci, ayrılıkçı hareketlerin merkeze meyletmesine yol açıyor.
   
  1960’ta İngilizlerden bağımsızlığını kazanan Somali, hızlı bir kalkınma sürecine girmişti. Ta ki 1969’a kadar… Aden Abdullah ve Abdurreşit Ali Şermarke’nin ardından ülkenin başına geçen asker-diktatör Muhammed Siad Barre ülkeyi dünyaya kapattı. ‘Büyük Somali’ ülküsüyle halkını ezdi, komşu ülkelere savaş açtı. 1978’de Etiyopya ile giriştiği savaş sonu oldu. Sovyetler Birliği’nin desteğini alan Etiyopya, Somali ordusunu püskürttü. Bu savaşın ardından bozulan sosyo-ekonomik dengeler bir daha düzelmedi. Mağlubiyete tepki gösteren halkını kaba kuvvetle bastırma yoluna giren Barre, ülkeyi iç savaş ortamına sürükledi. Etiyopya’nın desteklediği muhalif gruplar ülkeyi yakıp yıktı. 1988’de Hargesya’nın bombalanmasıyla iç savaşa benzin döken Barre, üç yıl sonra tüm gücünü yitirip ülkeden kaçtı.
   
  Kanlı katliamlara imza atan Barre’nin kaçışı, sadece rejimin değil, Somali’nin de sonunu getirdi. Aynı yıl kuzeydeki eski İngiltere sömürgesi Somaliland bağımsızlığını ilan etti. Ülke fiilen ikiye bölündü. Ardından 21 yıl sürecek olan kabile savaşları başladı. Çatışan kabileler Somali’de taş üstünde taş bırakmadı. Geçmişte Afrika’nın eğitim ve ticaret merkezi konumundaki Somali, açlıktan insanların öldüğü bir diyara dönüştü. BM, 1992’de iç savaşı sonlandırmak için devreye girdiyse de başarılı olamadı. BM’nin ardından soruna Afrika Birliği müdahale etti. 2004’te Kenya’da geçici bir hükümet kuruldu. Somali’nin güneyini kontrol eden ‘İslam Mahkemeleri Birliği’, bugünkü adıyla El Şebab Örgütü, geçici hükümeti reddedip çatışmaya başladı. Afrika Birliği, El Şebab’ın kanlı eylemlerine karşı ‘Somali Görevi’ (AMISOM) oluşturup ülkeye 8 bin asker gönderdi. Başkent Mogadişu ve çevresinde konuşlanan AMISOM askerleri bugün hâlâ El Şebab milisleriyle çatışmayı sürdürüyor. AMISOM gücüne karşı direnemeyen El Şebab, mücadeleyi, El Kaide gibi uzaktan kumandalı bomba ve intihar saldırılarıyla yürütmeye başladı. Örgütün bugünlerdeki hedefi, ağustostaki seçimler.
   
  Karamsar tabloya rağmen Somalililer ülkelerini yeniden ayağa kaldırmakta kararlı. Artık açlıktan ölen yok ülkede. Hasarlı binaların tamirine de başlandı. Çarşı pazar yeniden hareketlendi. Somalililer ticari kabiliyetlerini savaş döneminde de kaybetmemişti.
   
  Mogadişu’da görüştüğümüz Somalililerin Türkiye’ye büyük umutlarla bağlandığını gördük. Somali’deki Türklere “Osmanlı’nın torunu” diyorlar. Aslında Türkiye de bu ilgiyi karşılıksız bırakmıyor; aradaki tarihsel bağları kullanarak iki ülkeyi birbirine yaklaştırmayı hedefliyor. Gıda yardımını kalıcı projelerle taçlandırıyor. Hâlihazırda Türk yardım kuruluşlarının okul, hastane ve meslek kursları mantar gibi çoğalıyor. Hedef, Somalililerin kendi ayakları üstünde kalabilmelerini sağlamak.
   
  En aktif çalışan yer
   
  Kasım 2011’de faaliyete geçen Türkiye’nin Somali Büyükelçiliği, çok aktif çalışıyor. Büyükelçi Dr. Kani Torun, Somali devletini ayağa kaldırmak için resmî kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla seferber olduklarını belirtiyor. Türkiye’nin, kaderine terk edilmiş Somali’yi yardımlarıyla yeni bir döneme taşıdığını anlatıyor: “Çok aktifiz, aktif olamazsak burada yaşayamayız.” Büyükelçi Torun, ülke insanının da savaşmaktan bıktığını vurguluyor: “İnsanlar 21 yıldır savaşmaktan bıkmış artık. Bizim burada olmamız onlara ciddi bir umut oldu. Biz Türkiye hükümeti olarak elimizden gelen yardımı yapıyoruz. Sivil toplum kuruluşları da bizim diğer eksiklerimizi tamamlıyor. Hep birlikte yeni bir Somali için çalışıyoruz.”
   
  Ülkenin en hayati sorunu kötü seyreden ekonomisi. Mogadişu’da çadırlarda yaşayan nüfusun büyük bölümü işsiz. Yardım kuruluşlarının verdiği gıdalarla geçinen bu kesim, ekonomik canlanmayla ucuz iş gücünün de temeli olabilir. Savaş öncesi işleyen az sayıdaki fabrika da bu dönemde hurda hâline gelmiş. Ülkenin en büyük ihtiyacı enerji. Elektrik, özel şirketler tarafından jeneratörlerden üretiliyor. Bu sebeple, imkânı olan kişiler pahalı fiyata elektrik kullanıyor. Enerji altyapısının da sanayinin ihtiyacını karşılayamayacağı iddia ediliyor. Afrika’nın en büyük okyanus şeridine sahip Somali, buradan da yeterince faydalanamıyor. Eskiden Avrupa’ya balık ihraç eden Somalili balıkçılar şimdilerde ‘oltayla’ balık avlıyor.
   
  Büyükelçi Torun, Somali ekonomisini canlandırma görevinin Türk iş adamlarına düştüğünü söylüyor. Altyapının günden güne güçlendiğini, Türk Hava Yolları’nın Mogadişu’ya uçmaya başladığını hatırlatıp Türk iş adamlarını geç olmadan Somali’ye yatırıma çağırıyor.
   
  Aksiyon’a konuşan Somali Sanayi ve Ticaret Bakanı Muhammed Kenan da ülkenin güzel günlere doğru hızla yol aldığını söylüyor. Başbakan Erdoğan’ın 2011’de ülkelerine yaptığı ziyaretin kendileri için bir dönüm noktası olduğunu ifade ediyor. Somalililerin bile ülkelerinden kaçtığı bir dönemde Erdoğan’ın ailesiyle birlikte ziyarete geldiğini, bunun Somali halkında büyük bir sevgi oluşturduğunu aktarıyor. Ülkenin kuzeyinde zengin petrol yatakları olduğunu, başkent yakınlarında yeni bir doğalgaz rezervinin bulunduğunu, bu kaynakları Türk yatırımcılarla ortak işletmek istediklerini belirtiyor.
   
  Somali’nin geleceği İstanbul’da şekillenecek:
   
  Somali’nin geleceğine çözüm arayan Türkiye, İstanbul’da 30 Mayıs-1 Haziran arasında 2. Somali Konferansı düzenliyor. İlki Londra’da yapılan “Somali’nin Geleceğinin Hazırlanması: 2015 Hedefleri” konferansına 54 ülkeden cumhurbaşkanı, başbakan, bakan ve üst düzey temsilciler katılacak. BM Genel Sekreteri, Afrika Birliği Komisyonu Başkanı ve İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri’nin de katılacağı konferansta Somali’nin sorunları masaya yatırılacak, uluslararası yardımların artırılması konuşulacak.
   
  Somali’de kim, ne yapıyor?
   
  Kimse Yok mu Derneği ve Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED) : Kamplarda yardımlarını sürdüren dernek, Mogadişu’ya 60 yataklı araştırma hastanesi yapacak, hastanede Somali için uzman sağlık personeli yetiştirecek. Dernek, bin ve üç yüz öğrenci kapasiteli iki okulun onarımını da yapıyor. Okullar tamirin ardından Nil Organizasyon’a teslim edilecek, Türk okulu olarak eğitim verecek. Türk Kızılayı: Mogadişu merkezde 15 bin kişinin barınmasını sağlayan çadır kentte yardım faaliyetlerini sürdürüyor. Kızılay yetkilileri önümüzdeki günlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa çevre düzenlemesi ve temizliği yapacak. Sağlık alanına yoğunlaşan Türk Kızılayı, tıbbi teknisyenlik ve hemşirelik okulu açacak. Kızılay, DSİ ile birlikte temiz içme suyu için kuyu açma çalışmalarına devam ediyor. Yardımeli Derneği: Yardımeli Derneği de Mogadişu merkeze 100 yataklı çocuk hastanesi inşa ediyor. Dernek hâlihazırda yetimhane ve su kuyusu projelerini sürdürüyor. Geçen günlerde bir göz hastanesini hizmete açan dernek, günde 80 hastaya hizmet veriyor. Diyanet İşleri Başkanlığı: Diyanet İşleri Başkanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı, Somali’de ortak projelerini sürdürüyor. 140 öğrenciyi Türkiye’ye gönderdi. Bunun yanında Somalili imamları bilinçlendirmek için Türkiye’de gruplar hâlinde eğitim çalışmalarını da sürdürüyor. Önümüzdeki günlerde ön projesi tamamlanan imam hatip lisesini Somali’ye kazandıracak.
  28 Mayıs 2012 / MEHMET ALİ POYRAZ / MOGADIŞU
  + Paylaş
 • 26.05.2012
  ÇALIŞTAY ÖNEMLİ SONUÇLARA İMZA ATTI

   

  Hayvansal Kaynaklı Gıdaların Üretimi ve Güvenliği Yönetimi Çalıştayı Hekimlerin işbirliği ile gerçekleştirildi.
  Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED) ve İzmir Veteriner Hekimler Odası işbirliğiyle Türkiye’de ilk kez İzmir’de düzenlenen ‘Hayvansal Kaynaklı Gıdaların Üretimi ve Güvenliği Yönetimi Çalıştayı’ hekimlerin işbirliği ile oldukça yüksek katılımla gerçekleştirildi.
   
  Çalıştayın açılışında konuşan İzmir Gıda, Hayvancılık ve Tarım İl Müdürü Ahmet Güldal, gıda güvenliği konusunda hassasiyetlerinin en üst noktada olduğunu belirterek, tarladan tüketiciye anlayışıyla başlattıkları gıda güvenliği denetimleri sayesinde tüketicilerin güvende olduğunu söyledi.
   
  “Gıdada artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Gıdada haksız menfaat sağlayan ve halk sağlığını hiçe sayan firmaların gözünün yaşına bakmıyoruz. Artık tüm bayi ve üreticiler de kayıt ve denetim altında” diyen Güldal, 2011 ve 2012 denetim rakamlarını açıkladı.
   
  Güldal’ın verdiği bilgilere göre, 2011’de sadece İzmir’de 13 bin denetim gerçekleştirildi.
   
  Denetimlerde bin 675 numune alındı. Numunelerin laboratuvarlarda incelenmesi sonunda 214 firmanın üretimi olan ürünlerde olumsuz sonuç çıktı. 775 firmaya idari para cezası kesildi, 66 işyeri kapatıldı, 18’i ise savcılığa verildi.
   
  Ayrıca 5 milyon TL’yi aşan para cezası uygulandı. Güldal, 2012’nin ilk yarısında gerçekleştirdikleri denetimler sonunda aldıkları numune ve kestikleri para cezası oranında artış olduğuna dikkat çekerek, “2012’nin ilk yarısında aldığımız numune ve kestiğimiz para cezası oranı daha da arttı. Bununla iftihar etmiyoruz. Ancak bu yaptığımız tüm firmalara ders olsun. Gıda güvenliği konusunda hassasiyetimiz en üst noktada. Tüm işletmeler süratle kayıt altına alınıyor. Kasanın üzerindeki bilgilerden ürünün kimin tarafından üretildiğine anında ulaşabiliyoruz artık. Sorun çıktığında sorumlu olana yaptırımı anında uyguluyoruz. İzlenebilirliğini sağlayamayan satıcıya da ceza var artık.” şeklinde uyarıda bulundu. Gıda denetimlerinin Sağlık Bakanlığı’ndan Tarım, Hayvancılık ve Gıda Bakanlığı’na geçmesinden sonra denetimlerin daha da sıkılaştırıldığını ve aralık ayında 102 yönetmelik çıkarıldığını anlatan Tarım, Hayvancılık ve Gıda İzmir İl Müdürü Güldal, faaliyete geçirdikleri Alo 174 hattıyla da tüketiciden gelen şikayetleri anında incelemeye alıp, en geç bir hafta içinde sonuçlandırdıklarını, denetimlerin yüzde 20’sini bu yolla gerçekleştirdikleri bilgisini verdi. Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi de kurduklarını ve üretilen tüm gıdaların bu sisteme dahil edilmesi zorunluluğunu getirdiklerini vurgulayan Güldal, “Tüm işletmelerimiz artık kayıt altında. Tüm kurumlar ciddi takip altında. Halkımızın içi rahat olsun. Tüketicilerimiz şikayetlerini çekinmeden Alo 174 hattına bildirsin.” dedi.
   
  ESAFED Yönetim Kurulu Başkanı, Şifa Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Üniversite Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz ise tüm dünyanın artık beslenme, açlık sorunu ve gıda güvenliği sorunlarıyla ilgilendiğini ve sorunlara çözüm aradığını söyledi.
   
  Prof. Sarsılmaz, gelişmiş ülkelerin beslenme sorununun üstesinden gelmek için gıda üretimini hızlandırdığını ancak bu durumun beraberinde gıda güvenliği sorununu getirdiğini belirtti.
   
  Sarsılmaz, ilk kez düzenlenen “Hayvansal Kaynaklı Gıdaların Üretimi ve Güvenliği Yönetimi Çalıştayı'ndan çıkacak sonuçların önemli ve yol gösterici olduğunu kaydetti.
   
  Çalıştayın düzenleyicilerinden İzmir Veteriner Hekimler Odası Başkanı Veteriner Hekim Suat Çelikel, ilk kez İzmir’de uzmanların ortaya koyacağı önerilerden oluşan sonuç bildirgesinin uygulanabilirlik açısından yol gösterici olacağını dile getirdi. Çelikel, “İzmir ilklerin kenti. On yıl önce organik hayvancılıkla ilgili uluslar arası bir çalıştay düzenlemiştik. Ardından geçen yıl Veteriner Halk Sağlığı Çalıştayı gerçekleştirdik. Bugün de bu çalıştayı.” diye konuştu.
  + Paylaş
 • 22.05.2012
  ESAFED BEZM-İ CİHANDA

   

  Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu Bezm-i Cihan'da
   
  Saniye Öztürk'ün hazılayıp sunduğu Bezm-i Cihan'a bugün (22 Mayıs) Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Cerit, Somali'den Dahira Hasan ve Mehmet Elmi konuk oluyor. Bezm-i Cihan saat 13:05'te Burç FM'de!
  Bezm-i Cihan programının bütün yayınlarının dinlenip indirilebildiği web arşivine erişmek için
   
  + Paylaş
 • 21.05.2012
  ESAFED TEK SAĞLIK ÇALIŞTAYI İZMİR VALİMİZE SUNULDU

   

  Vali Kıraç, ESAFED’ten EXPO desteğinin devamını istedi
  İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç Ege Uluslar arası Sağlık Federasyonu (ESAFED) heyetini kabulünde yaptığı konuşmada EXPO desteğinin sürmesini istedi. ESAFED Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz da yaptığı açıklamada EXPO konusunda yurt dışı desteğin süreceğini kaydetti. 
  Önümüzdeki Cuma günü federasyonun hayvansal kaynakları gıdaların üretimi ve yönetimi çalıştayı düzenleyeceğini açıklayan Vali Kıraç, çalıştayda ilgili daveti memnunlukla karşıladığını ancak EXPO çalışmaları nedeniyle yurt dışında olacağını belirtti. Çalıştayda hem tarım hem sağlıkla ilgili arkadaşlarını görevlendireceğinin altını çizen Vali Kıraç’ın gündeminde EXPO bulunuyordu. Vali Kıraç, “EXPO sürecinde de teması sağlıklı tutalım. EXPO’nun içerisinde aktif görev alıyorsunuz biliyorsunuz. Bundan sonra yurt dışı temaslarınızı biraz daha sıklaştırarak ve paylaşarak özellikle yurt dışında yaptığınız temasları Türkiye’nin lehine birer protokole bağlayarak nitelikte çalışmaların devamını bekliyoruz . Bunları paylaşarak EXPO’da destekçi ülke sayılarını birlikte artıralım istiyoruz.”  diye konuştu. Çalıştayında önemini vurgulayan Vali Cahit Kıraç, “Güzel bir konu seçmişmisiniz. Bizimde İzmir il tarım müdürlüğü ve İzmir valili olarak  üzerinde hassasiyetle üzerinde durduğumuz bir konu. İnşallah çalıştay halkımızın sağlığı ile ilgili öneriler getirir. Bizde bunlardan yararlanırız.” dedi.  
  Vali Kıraç’ın kabulünde konuşan ESAFED Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz ziyaret maksadının Cuma günü yapılacak  veteriner hekimlerin organize ettiği çalıştayla ilgili bilgi vermek ve davet etmek olduğunu belirtti. Bir sivil toplum kuruşulu olarak her zaman sayın valimizin desteğini gördüklerini kaydeden Sarsılmaz, “Biz de EXPO’ya çok çeşitli desteklerimiz olduğunu belirterek çalışmaya devam edeceğimizi ifade ettik.” diye konuştu. Ziyarette ESAFED Yönetim Kurulu üyeleri Dr. Ali İravul, Dr. Haluk Şener Özpolat,ESAFED Genel Sekreteri Ahmet Melih Güvendik ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürü Veteriner Hekim Veysel Baki Okhan da hazır bulundu.  
  + Paylaş
 • 18.05.2012
  GIDA GÜVENLİĞİ ÇALIŞTAYI BASIN TOPLANTISI YAPILDI

   

  Gıda güvenliği yönetimi çalıştayda masaya yatırılıyor
   
  Ege Uluslar arası Sağlık Federasyonu (ESAFED) ve İzmir Veteriner Hekimler Odası 25 Mayıs 2012’de hayvansal kaynaklı gıdaların üretimi ve güvenliği yönetimini çalıştayda masaya yatırıyor. “Tek Sağlık: Hayvansal Kaynaklı Gıdaların Üretimi ve Güvenliği Yönetimi Çalıştayı” ile ilgili olarak ESAFED merkez binasında basın toplantısı düzenlendi. 
  Basın toplantısında Çalıştay Düzenleme Komitesi adına konuşan Prof. Dr. Osman Yılmaz, önümüzdeki Cuma günü İzmir Ege Sağlık Oteli’nde düzenlenecek çalıştayın hep birlikte bilim şöleni halinde geçeceğine inandığını belirtti. Nüfus artışının tüm ülkelerde dengeli bir şekilde olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Osman Yılmaz bu nüfus artışının gelişmiş ve halkını eğiten ülkelerde daha dengeli bir artış olurken gelişmeyen ülkelerde bu artışın eğitim yetersizliği, bilgi ve bilinçsizlik yüzünden çok dramatik olduğunu kaydetti. Bu durumu bazı gelişmiş ülkelerin gelişmeyen ülkeleri istismar ederek kendi çıkarları uğruna kullandığını anlatan Prof. Dr. Yılmaz, “Her türlü hileli oyunlarla bu ülkelerin insanlarını ve tüm zenginliklerini sömürmüş, onları savaşlara sürüklemiş ve onların fakir kalmasına sebep olmuştur. “ diye konuştu. Prof. Dr. Osman Yılmaz ülkemizde hayvansalsal kaynaklı ürün yetersizliği olduğunu vurgulayarak, Çalıştay programının Tek Sağlık bütünselliği içinde sorunların tartışılacağını belirtti. Ylımaz, ”Beslenme ve beslenme sorunları, hayvansal kaynaklı gıdaların üretimi ve güvenliği zincirinin en iyi şekilde yönetimi konularınının çok değerli hocalarımız tarafından farklı yönleri ortaya koyulup tartışılacak. Tabiî ki bir günlük Çalıştay Programı tüm konuları yeteri kadar konuşulmasına tartışılmasına fırsat vermeyebilir. Ümit ederim bu alanda bundan sonraki yapılacak çalıştaylar için bir başlangıç olur ve bundan sonra benzer çalıştaylar yapılır ve  daha spesifik konularda daha derinlemesine tartışılmasına imkan sağlar.” dedi. Bu yoğun çalıştay programının sonunda  “ Çalıştayı Sonuç Bildirisi’’ hazırlayarak, alınan kararların ve tartışılan konuların ilgili kamu kurum ve kuruluşlar ile paylamayı düşündüklerini kaydeden Prof. Dr. Yılmaz, çalıştayın düzenlenmesinde desteği olan değerli öğretim üyelerine, maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen İzmir Veteriner Hekimler Odası’na, ESAFED’e ve EGESADER yönetimi ve mensuplarına teşekkür etti. 
  Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürü Veysel Baki Okhan da yaptığı açıklamada hayvansal gıda denetiminin kendilerinin uhdesinde olduğunu hatırlatarak, tıbbi numunelerde uygun olmayanların tesbitinde ilgili yasal tedbirlerin alındığını söyledi. Okhan,”ESAFED’in ve İzmir Veteriner Hekimleri Odası’nın sivil toplum kuruluşu olarak  toplumumuzu bilinçlendirmeye yönelik organizasyonun yararlı olacağını düşünüyorum.” Dedi. 
   
  Dünya insan nüfusunun çok hızlı artışı birçok sorunu da beraberinde getirmiştir. Bu sorunlardan en önemlisi açlıktır. Bu sorunları çözmek amacıyla birçok ülkede yoğun çalışma programları yürütülmekte ve insanlara yeterli gıda sağlamak amacıyla büyük çaba sarf edilmektedir. Tabi bu yoğun çabalar içinde üretimi artırılırken ve daha ucuza, daha fazla üretim yaparken gıdaların tabiliği, sağlığı ve güvenliğinden ödün verilmektedir. Ne yazık ki gıdaların üretimleri çok arttırılırken üretim koşulları, hayvan yetiştirme prensipleri, gıdaların saklanma ve ambalajlama süreçlerinde gıda güvenliği ve sağlığından uzaklaşılmakta ve insan sağlığını ve hayvan sağlığına zarar veren ürünler ve uygulamalar yapılmaktadır. 
  Bugün dünyanın geldiği bu noktada karşılaştığımız sağlık sorunlarını çözme çabalarının, Veteriner Hekimlerin, Beşeri Hekimleri ve diğer meslek dallarının birlikte güvenli ve sağlıklı gıdaların üretilmesi ve sunulmasında, giderek küreselleşen sağlık sorunlara kalıcı ve gerçekçi çözümlere kavuşturulabilmesi için birlikte oluşturdukları TEK SAĞLIK (ONE HEALTH)  konsepti çerçevesinde devam ettirilmelidir. 
  Bu anlayışla farklı mesleklerin sağlıklı ve güvenli gıda üretimi konusunda alanlarında çok değerli birikim ve tecrübeli hocalarımızın davet edildiği bilgi ve tecrübeleri paylaşıp konu hakkında çözüm önerilerini üretmek zorundayız. Bu amaçla bu alandaki uluslararası gelişmeleri dikkate alarak sorunlarımızı paylaşıp çözümler üretebilmek amacıyla bu çalıştayı düzenlemiş bulunuyoruz. Sizleri ESAFED ve İzmir Veteriner Hekimler Odamız tarafından 25 Mayıs 2012 tarihinde gerçekleştirilecek olan TEK SAĞLIK; HAYVANSAL KAYNAKLI GIDALARIN ÜRETİMİ VE GÜVENLİĞİ YÖNETİMİ ÇALIŞTAYI davet etmenin heyecan ve mutluluğu içindeyiz. 
  25 Mayıs 2012 tarihinde İzmir’de görüşmek dileğiyle,
   
   
  Saygılarımızla
  Prof. Dr. Osman YILMAZ 
       Çalıştay Düzenleme Komitesi Adına
   
  Hayvansal kaynaklı ürünlerin yetersizliği var. Potansiyeli olan bir ülke. Ama yıllardan beri farklı politikaların uygulandığı süt, et hep sübvanse edilerek bir hayvansal ürün 
  Hayvansal ürün eksikliğinde insan sağlığında problemlerle karşılaşılmıştır.
  İlk gün  beslenme sorununu ortaya koymak istiyoruz. Tıp fakültesi halk sağlığı öğretim üyesi, veteriner uzmanlarımız, onkolojiden kanser beslenme ilişkisi. Önce bir durum saptaması, beslenme ile ilgili. Hayvansal ürünlerin nasıl üretilmesi, hayvanında temiz beslenmesi, temiz yiyebilmemiz için hayvannıda temiz olarak yetiştirilmesi gerekiyor. 
  Bizim ülkemiz için hayvansal kaynaklı ürünlerin yetersizliği var. Ülkenin yetersiz bir hayvansal üretimi var. Potansiyeli olan bir ülke. Bunları üretebilecek bir ülke. Ama yıllardan beri farklı politikalar uygulandı ve et, süt özkaynaklarından sübvanse edilmiş. Hayvansal ürün çok esansiyel bir üründü. Çocukların zeka gelişimleri için, elzem bi üründür. Alamayan toplumlar, veya yetersiz alan toplumlar birtakım salgınlarla karşılaşmaktadır. TEK Sağlığı o yüzden koyduk, bunlar birbirlerine geçiş halindeler. Köpekte inekte olabilir. Bizim sağlığımızı etkileyen unsurlar. Çalıştayın logosunun ilk başına bunu koymamız lazım. Sağlık bütünlüğü içinde hayvansal üretimi değerlendircez. Herkes buraya kendi açısından bakacak. Bunları tek sağlık bütünlüğü içinde değerlendirecek. Önce bir durum saptanması, ülke beslenmesi, beslenme ile ilgili sorunlar ve hayvansal üretimlerin nasıl üretilmesi ve nasıl temiz olarak insanlara ulaştırılması, hayvanında temiz olarak yetiştirilmesi üretilmesi gerekiyor. Yetersiz bir hayvansal üretimi var. Sağlımızı etkileyen unsurlar. Tek sağlık sağlık bütünlüğü içinde hayvansal ürünleri değerlendireceğiz. Tıp fakültesi ve veterinerlik öğretim ürünleri var. Bunları tek sağlık bütünlüğü içinde.
  Veysel güvenliği tıbbi numuneler bize geliyor. Uygun olmayanlar ile ilgili yasal tedbirler alınıyor. Bu yasal tedbirler çerçevesinde takibata devam ediliyor. Sağlıklı nesiller sağlıklı gıdalar. Sivil toplum kuruluşu olarak organizasyonun yararlı olacağını düşünüyorum. Gayet sağlıklı bir şekilde yetişmesini istiyoruz. Sağlıklı gıdanın öneminin çok yüksek olduğunu, esafed ve veterinerlik odasının.
  Detaylandırmak çok faydaca. Bizim sadece gıda kodeksinde limitleri değerleri değerlendirilmiş. 
  + Paylaş
 • 14.05.2012
  SOMALİ'Lİ DOKTORLARIN TÜRKİYE'DE EĞİTİMİ VEDA PROGRAMI

   

  ESAFED’in eğittiği 2. grup Somalili sağlık ekibi için veda gecesi

  Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED) tarafından eğitilmek üzere İzmir'e getirilen Somalili 16 doktor ve hemşire eğitimlerini tamamlayarak Temel Tıp Becelerileri Geliştirme Programı katılım belgelerini aldılar. 'Somali-Türkiye Tıp Eğitimi Projesi' kapsamında daha önce de 9 Somalili doktor ve hemşirenin eğitilmesine katkıda bulunan ESAFED yetkilileri, eğitimlerini tamamlayan Somalili doktor ve hemşirelerin önümüzdeki ocak-şubat ayında tamamlanması planlanan Somali'deki Türk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Somalililere sağlık hizmeti vereceklerini söyledi. 16 Somalili sağlık personeline belgelerini vermek üzere Şifa Üniversitesi'nde tören düzenlendi.

                  Törende konuşan ESAFED Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz, Somali'den gelerek eğitimlerini tamamlayan Somalili sağlık ekibini kutladı. ESAFED'in kurulduğu dönemde Somali'de kıtlık, açlık, enfeksiyon gibi sorunlar bulunduğunu anlatan Sarsılmaz, "Orada iç savaş başlamıştı ve kimse el uzatmak istemiyordu. Ve bu anlamda aslında fedakarlık olarak mesleğimizin temennileri içinde yer alan hipokrat yemini bizleri tetiklemiş oldu.Ve o noktada arkadaşlarımız biz o noktalara gidebilir miyiz diye istişare ettiler ve evet gideriz dediler. Ben de şahsen Somali’ye gittim. Başkent Mogadişu’da yaşamanın, bulunmanın riskini, sıkıntısını bizzat müşahade etmiş oldum. Orada günlerce aylarca kalan çoluğunu çocuğunu Türkiye’de bırakıp giden arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Sağolsunlar varolsunlar.” diye konuştu. Prof. Dr. Sarsılmaz işte böyle bir tablo içinde ESAFED’in Somali çıkartmasını yaptığını ve orada bir hastane açılmasına karar verildiğini anlattı.              

  Tıpta uzmanlık programı hazırlanıyor

                  Hastanenin yanısıra Somali için tıpta uzmanlık programı hazırladıklarını da işaret eden ESAFED Başkanı, “ Müfredat hazırlandı, günyüzüne çıktı, bugünlerde artık son şeklini alacak. Biz orada uzmanlıkta vermiş olacağız.” dedi. Somali’nin yanısıra Kenya, Nijer, Nijerya, Yeni Gine gibi ülkelerde de faaliyetlerin dernekler aracılığı ile devam ettiğini, Sudan’da katarakt ameliyatlarının yapıldığını ve eğitim projesinin devreye sokulduğunu anlatan Başkan Prof. Dr. Sarsılmaz, projelerinin Afrika ile sınırlı kalmadığını dile getirdi. İslam İşbirliği Teşkilatı’na bağlı İslamÜlkeleri İstatistik, Ekonomi ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SESRİC)’le de anlaşma imzalandığını, Yemen’e bir eğitim projesi hazırlanıp gönderildiğini söyledi. SESRİC’in ESAFED’ten övgüyle bahsettiğini ve “Elimiz ayağımızsınız. Bizi dünyaya siz tanıtıyorsunuz” dediğini aktaran Sarsılmaz, “Özetin özeti şu: ESAFED gönüllü kadrosuyla gönüllü hareketiyle insanların imdatlarına koşmaya, yetişmeye namzet olduğunu şu güne kadar gösterdi. Bu tablo içerisinde o ESAFED’in özellikle oluşumunda bulunan, emeği geçen arkadaşlarımı gönülden kutluyorum.”

  Somali Büyükelçiliği Müsteşarı Nursheikh Hamud Mursal da yaptığı konuşmada, Somali’nin sağlık gibi altyapı sorunları olduğunun altını çizdi. Somali’nin kalkınması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere TC devletine, Türk insanlarına, ESAFED’e, Kimse Yok mu’ya, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığı’na bu sağlık yatırımları ve yardımlarından dolayı bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Bu yardımları hiçbir zaman unutmayacağımızı belirtmek istiyorum. “ dedi.

  ESAFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Cirit ve ESAFED Yönetim Kurulu üyesi, Ege Sağlık Gönüllüleri Derneği (EGESADER) Başkanı Prof. Dr. Talat Tavlı da yaptıkları konuşmalarda eğitim hakkında detaylı bilgi sundu.

  5 aylık eğitimin ardından başarılı olan Somalili doktor ve hemşireler, Somali'de kurulacak Türk hastanesinde görev yapacak. Somalili doktorlar da, ESAFED'e teşekkür ederek, aldıkları eğitimden büyük fayda gördüklerini, öğrendikleriyle Somali'de kendi halklarına daha çok yardım edeceklerini dile getirdi. Konuşmaların ardından konuk Somalili Sağlık grubuna TÖMER Türkçe kursu katılım belgeleri, Acil sağlık hizmetleri eğitimi katılım belgeleri verildi. Somalili sağlık grubuna verilen eğitime katkı sağlayan İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İzmir Şifa Üniversitesi Bornova Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile İzmir Basmane Şifa Hastanesi yetkililerine teşekkür belgeleri verildi.

  + Paylaş
 • 09.05.2012
  TEMEL TIP BECERİLERİ GELİŞTİRME PROGRAMI VEDA YEMEĞİ-11-MAYIS-CUMA

  ESAFED TÜRKİYE-SOMALİ-TEMEL TIP BECERİLERİ GELİŞTİRME PROGRAMI VEDA YEMEĞİ

  PROGRAMA KATILIM DAVETİYELİ OLUP:DAVETİYELERİ FEDERASYONDA TEMİN EDEBİLİRSİNİZ.

  KATILIM İÇİN BİLGİ TELEFON:0 232 441 41 72 -

   

  DAVETİYE İÇİN TIKLAYINIZ:

   

  http://www.youblisher.com/p/321116-esafed/ 

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  + Paylaş
 • 08.05.2012
  USADER SOMALİ SAĞLIK EKİBİNİ AĞIRLADI

   

  USADER SOMALİ SAĞLIK EKİBİNİ AĞIRLADI
  Uşak Sağlık Çalışanları Derneği ve Ege Sağlık Çalışanları Derneğinin çabaları ve çalışmaları sonucunda daha iyi eğitim ve bilgi sahibi olmaları amacıyla Somali'den gelen dört doktor ve beş hemşire İzmir Atatürk Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi ve Şifa Hastanesinde gördükleri 3 aylık eğitimi tamamladı. Ekip 17 Mayısta memleketleri Somaliye dönecekler.
  Derneğimizin (USADER) davetlisi olarak ilimize gelen 4 doktor ve 5 hemşireden oluşan Somali'li Sağlık Ekibi, derneğimiz üyelerininde katıldığı, Uşak Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığının organize ettiği kahvaltıda buluştular ve sohbet ettiler.
  Uşak Sağlık Çalışanları Derneği'nin (USADER) davetlisi olarak kente gelen Somalili 4 doktor ve 5 hemşire daha sonra  Medical Park Uşak Hastanesinde de incelemelerde bulundu ve hastane hakkında bilgiler aldı. Ziyaret sırasında Somali’den gelen ekiple beraber Ak Parti Uşak Milletvekili Mehmet ALTAY, Ak Parti İl Başkanı Mehmet GÜN ve üyelerimiz hazır bulundular.
   
  Derneğimizin davetlisi olarak ilimize gelen Somali'li sağlık ekibi ilimiz Özel Üftade Koleji İlköğretim Okulu'nu ziyaret ederek öğle yemeğinde misafirler ve derneğimiz üyeleriyle birlikte olmuşlardır. Daha sonra il turuyla ziyareti tamamlamışlardır. Özel Üftade Liseleri kampüsünü ziyaret ederek ilimizden ayrılmışlardır.
  + Paylaş
 • 08.05.2012
  ESAFED’İN SAĞLIK DERGİSİNİN İLK SAYISI ÇIKTI

   

  Çevre, insan ve ekosistem sağlığı ile ilgili ulusal ve uluslar arası düzeyde eğitici ve aktif çalışmalar yapmak üzere kurulan Ege Uluslar arası Sağlık Federasyonu (ESAFED) sağlık dergisi “Küresel Sağlık /Global Health” yayın hayatına başladı. Üç ayda bir çıkacak olan dergide federasyonun yurt içi ve yurt dışı çalışmaları ile ilgili haberlerin yanı sıra çok sayıda uzmanın halk sağlığını konu alan ilginç yazıları yer alıyor. Derginin editörlüğünü Yard. Doç . Dr. Nazım İntepe yaparken sorumlu müdürlüğü Şerif Erdikici üstlendi. Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz başkanlığındaki derginin yönetim kurulunda Prof. Dr. Orhan Terzioğlu, Prof. Dr. Mustafa Cirit, Prof. Dr. Rüçhan Uslu, Doç. Dr. Şeyda Örskaya, Doç. Dr. Selim Uzunoğlu, Op. Dr. Ahmet Uysal ve Uzm. Dr. İsmail Yavaş bulunuyor. Görsel yönetmenliğini Yasin Kaya’nın yaptığı dergide ESAFED Genel SekreteriA.Melih Güvendik yurt dışında çektiği fotoğraflarıyla katkı yapıyor. Kuşe kağıt baskılı 86 sayfalık dergide yer alan bazı konu başlıkları şu şekilde sıralanıyor: “ESAFED’den haberler, dünyanın sırtını steteskop koyacağız, kalpteki beyin, bir bardak demli çay kızıl bayrak ve ay, şehirlerimiz polen işgali altında, insan vücudunda kendi dokularından yararlanılan yedek olabilecek yapılar, Toraks travma ve tedavisi, hekimlerde depresyon, zamanın insanların aleyhine işlediği ülke Somali, hekim hatıraları, Tıbbi Nebevi’de tavsiye edilen çemen, Endülüs İslam medeniyeti.”. Dergide şiir, karikatür ve hikayesayfaları da yer alıyor.
  ESAFED Yayın Kurulu Başkanı Doç.Dr. Faik Fevzi Okur, üç aylık periyotlarda çıkacak olan derginin sağlık alanında önemli bir boşluğu dolduracağını ümit ettiklerini ifade ederken, bilimselliği halkın anlayacağı magazinsel bir üslupta ele alacaklarını belirtti. Okur, “Dergimize yayınlanmak üzere tıbbi makale, proje, haber, güncel konu, anı, şiir, hikaye ve gezi gibi yazıları ve eleştirilerinizi bekliyoruz. Bundan sonraki sayılarımızla daha iyiye ve güzele okuyucularımızın desteğiyle ulaşmak istiyoruz.” Dedi. Derginin editörü Yard.Doç.Dr.Nazım İntepe ise derginin bütün sayılarında her branştan hekimlerin ve çevresinin dikkatini çekecek güncel tıbbi yazılar, şiir, edebiyat ve bol resimli gezi yazıları, gülümsetirken düşündürtecek doktor anıları ve karikatür gibi zengin içeriğe sahip bir yayın sunmayı arzu ettiklerini söyledi. 
  + Paylaş
 • 07.05.2012
  TUSADER’in Tanıtımı Yapıldı

   

  TUSADER’in Tanıtımı Yapıldı
  Tarih : 2012.03.15  00:08:21
  Turgutlu’nun yeni derneklerinden olan ve sağlık çalışanlarının daha iyi koşullarda hizmet vermesini sağlamayı amaçlayan Turgutlu Sağlık Gönüllüleri Derneği’nin (TUSADER) tanıtımı yapıldı.
   
   
   
   
  Turgutlu’nun yeni derneklerinden olan ve sağlık çalışanlarının daha iyi koşullarda hizmet vermesini sağlamayı amaçlayan Turgutlu Sağlık Gönüllüleri Derneği’nin (TUSADER) tanıtımı yapıldı.
   
  Turgutlu Belediyesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen tanıtım toplantısı kokteyl ile başladı. Ayrıca kokteyl alanında TUSADER’in üyesi olduğu Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESADEF) tarafından hazırlanan ve Afrika’daki dramı gösteren fotoğraf sergisi ziyaretçiler tarafından izlendi.
   
  Yapılan kokteyl sonrasında Turgutlu Belediyesi Konferansa Salonunda tanıtım yapıldı. TUSADER Başkanı Ahmet İnanıcı tarafından konuşma yapıldı. İnancı konuşmasında TUSADER’in amacının insana ve insanlığa sağlık alanında yapılabilecek her şeyi hiçbir karşılık beklemeksizin yapmak en azından yapmaya çalışmak olduğu belirtti.
   
  İnanıcı “Derneğimizin kurulma düşüncesi her ne kadar 2011 yılı ortalarında olmuşsa da ancak 2012 yılı başında kuruluşumuzu gerçekleştirebildik. TUSADER tamamen gönüllük esasına dayanan, her düşünceye eşit mesafede ve toplumun her kesimini kucaklayan bir sivil toplum kuruluşudur. Amacı insana ve insanlığa sağlık alanında yapılabilecek her şeyi hiçbir karşılık beklemeksizin yapmak en azından yapmaya çalışmaktır. Elbette ki; bu çalışmalarımız T.C. anayasası ve kanunları doğrultusunda olacaktır. Derneğimiz Batı Anadolunun 13 İl’inde kurulmuş 16 dernekle birlikte ESADEF’in bir üyesidir. Federasyonumuzla ortak sorumluluk bilincinde hareket ederek hizmet çıtamızı bir kat daha yükseltmek istiyoruz. Derneğimizin öncelikli faaliyetleri arasında üyeleri arasında yardımlaşma ve dayanışmayı, işbirliği ve bilgi akışını sağlamak, geliştirmek, ekonomik, sosyal ve mesleki sorunlarının çözümüne yönelik çalışmalar yapmaktır. Sağlık çalışanlarının mesleki haklarını korumak hasta ve hekim hakları ile ilgili etik ilkeleri belirlemektir” dedi.
   
  ESAFED Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz ise “Bizler Hipokrat yemini yaparken, ‘gece gündüz hastalarımızın hizmetindeyiz’ dedik. Bizim yok deme gibi bir lüksümüz yok. Bizim her zaman kapımız açık, her yerde hazır ve hastalarımızın hizmetine koşmaya kendimizi adamış insanlarız. Ben tabip odası başkanlığından geliyorum. Memleketimizde bir sürü sıkıntı vardır. Tabip Odası Başkanlığı, Türk Tabipler Birliği ve hükümet hep birbirine laf atıp dururlar. Şimdi bir federasyona başkanlık yapıyorum ve arada süper bir fark görüyorum. Buradaki insanlar bir gönüllük esası içerisinde ‘bizi de gönderin, bizi de gönderin’ şeklinde konuşuyorlar. Nereye diye sorarsanız tatile değil, ‘Afrika’ya gitmek istiyoruz’ diyorlar. Evli, barklı çocukları olan doktorlarımız şimdi Somali’de bilfiil görev yapıyorlar. Orada güzel icraatlar da bulunuyorlar. Bütün bu arkadaşlarımızı tebrik ediyor ve kutluyorum”
   
  “Dün de İzmir’de 14 Mart Tıp Bayramı etkinliği düzenledik ve oraya Somali ve Sudan büyükelçileri de katıldılar. Çok fasih bir dil ile kendi meramlarını anlattılar ve bize yaptığımız hizmetlerden dolayı teşekkür ettiler. Bizim Osmanlı ecdadına ve yapılan hizmetlere atıfta bulunarak ‘Allah sizden razı olsun’ diyorlar. Şimdilerde moda oldu biliyorsunuz Osmanlı dizileri ve filmleri. Onlar başka açılardan ve cephelerden baksalar da biz ecdadımızla gurur duyan insanlarız. O bölgelere, o muhitlere gönül eri olarak gittiler ve oradaki insanların imdadına koştular, bizim ecdadımız. Şimdi ise oralar perperişan. Bizim Somali’de bir hedefimiz var. İnşallah Mayıs yada Haziran ayı gibi yetişecek, 60 yataklı bir hastanemiz söz konusu. Bu hastanede oranın imdadına yetişeceğiz. Hem yerel sağlık personeli hem de Türkiye’den gidecek olan doktorlarla imdatlarına yetişeceğiz” dedi.
   
  Turgutlu Kaymakamı Nazmi Günlü “TUSADER yönetimi daha kurulum aşamasındayken, gelip beni ziyaret etti ve o zamandan bazı faaliyetlere başladıklarını bana anlattılar. Çok kısa süre öncesinde kurulan bir dernek olmasına rağmen bu kısa süre içerisinde çeşitli faaliyetleri gerçekleştirerek bu kuruluştaki heyecanı devam ettirdiklerini gösterdiler. Derneğimizin faaliyetleri sırasında bize düşen veya bizim yapabileceğimiz bir konu olduğunda, her zaman yanlarında olacağımızı bilmelerini isterim. Derneğin kuruluşunda emeği geçen ve destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.
   
  Yapılan konuşmalar sonrasında, ESAFED Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz tarafından Kaymakam Nazmi Günlü’ye, , TUSADER Başkanı Dr. Ahmet İnanıcı tarafından ise Turgutlu Belediye Başkanı adına Başkanı yardımcısı Hüseyin Simav’a plaket verildi.
   
  Etkinliğe Turgutlu Kaymakamı Nazmi Günlü ve eşi Arzu Günlü, ESAFED Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz, Turgutlu Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Simav, TUSADER Başkanı Dr. Ahmet İnanıcı, Turgutlu Devlet Hastanesi Başhekimi Sabri Taşçıoğlu, çok sayıda Turgutlu ve çevresinde görev yapan doktor, hemşire ve sağlık çalışanları katıldılar.
   
  Öte yandan TUSADER’in yönetim kurulunun şu isimlerden oluştuğu öğrenildi; Dr. Ahmet İnanıcı, Dr. Savaş Üstünel, Dr. Recep Gökalp, Fizyoterapist Ümit İstiraç, Öğretmen Çetin İleri, Eczacılar Lütfi Özer ve Arif Dik.
  + Paylaş
 • 07.05.2012
  ESAFED LANSMANI BASIN KAHVALTISI İLE YAPILDI

   

  Prof. Dr. Sarsılmaz: Sağlık Yardımları Yurtiçi ve Yurtdışında Devam Etmeli
  Bugüne kadar yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda faaliyete imza atan, Ege Bölgesi ve çevresinde 13 ilde faaliyet gösteren 16 sağlık derneği, biraraya gelerek Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED)'nu kurdu.
   
  Bugüne kadar yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda faaliyete imza atan, Ege Bölgesi ve çevresinde 13 ilde faaliyet gösteren 16 sağlık derneği, biraraya gelerek Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED)'nu kurdu. ESAFED Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz, "Sağlık yardımları, hem yurtiçinde hem de yurtdışında devam etmeli. Bu insani yardımlar birbirinden ayrılamaz." dedi.
   
  İzmir'den Afyonkarahisar'a, Çanakkale'den Antalya'ya dek 13 il ve ilçelerinde hizmet veren sosyal yardımlaşma amaçlı sağlık derneklerinin toplandığı ESAFED'in basınla tanışma toplantısı, İzmir'deki Mövenpick Otel'de yapıldı. Burada konuşan Prof. Dr. Sarsılmaz, sağlık dernekleri olarak birikimlerini paylaşmak ve sinerji oluşturarak daha verimli çalışmak adına yaklaşık 6 ay önce federasyonlaşma süreci başlattıklarını, iki ay önce tamamlandığını söyledi. Federasyona üye derneklerin, bugüne kadar yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda faaliyete imza attığını belirten Sarsılmaz, "Üye derneklerimiz sağlık taraması, muhtaç hastalara tedavi desteği sağlanması, tıp öğrencilerine burs verilmesi, sağlık altyapı ve eğitiminin geliştirilmesine imza attı. Yurtdışında da Nijer, Tanzanya, Kamerun, Kenya, Sudan'ın Darfur bölgesi, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Pakistan gibi çok sayıda ülkeye, gerek afet durumlarında ekip göndererek gerekse planlı sağlık işbirliği projeleri uygulayarak sosyal destek verdi. Federasyon olmamızın ardından, bürokratik işlemlerde zorluk yaşamadan bu ülkelere daha çok hizmet sunacağız. Son olarak 20 yıldan fazla süren bir iç savaşa kuraklık kaynaklı kıtlığın eklenmesiyle tarifi zor bir felaket yaşayan Somali için bugüne kadar yapılanlardan çok daha geniş kapsamlı bir sağlık projesi başlatma kararı aldık. Bu konudaki çalışmalara geçen ağustos ayından itibaren fiilen başladık." şeklinde konuştu. Somali'de hekim ve hemşirelerin İzmir'deki kamu ve özel eğitim hastanelerinde mesleki tecrübe ve kariyer eğitimlerini sağlamayı planladıklarını belirten ESAFED Başkanı Sarsılmaz, sağlık köprüsü kurularak, tedavi imkanı bulunmayan ağır hastaların İzmir ve çevre illerde ileri tetkik ve tedavilerinin yapılacağını kaydetti.
   
  Diğer faaliyetlerinin yanısıra hukuk bürosuyla doktorların ve hemşirelerin hakkını arama, dertlerine çözüm üretme yönünde çalışmalar da yapacaklarını ifade eden Prof. Dr. Sarsılmaz, Avrupa Birliği kapsamında koruyucu hekimlik, sağlıklı çevre ve fırsat eşitliği eğitimi vermeyi planladıklarını sözlerine ekledi. Basın mesuplarının soruları üzerine ise doktorların hak arayışlarını, siyasi zemine çekmeden ve insan haklarını düşünerek yapması gerektiğini belirten Mustafa Sarsılmaz, hasta yakınlarının görev başındaki sağlık mensuplarına saldırılarını da kınayarak, şiddetin şiddeti doğurduğunu ve moralleri bozduğunu kaydetti.
  + Paylaş
 • 07.05.2012
  BİR YUDUM İNSAN KONULU KONFERANS AKM'DE DÜZENLENDİ

   

  BİR YUDUM İNSAN KONULU KONFERANS AKM'DE DÜZENLENDİ
   
  13 Mart 2012,
   
  Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu ESAFED'e bağlı Uşak Sağlık Çalışanları Derneği (USADER) 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle 11 Mart saat 19.00'da Atatürk Kültür Merkezi'nde 1 nolu salonda Afrika konulu bir fotoğraf sergisi aynı zamanda ney dinletisi yapıldı
   
   
  Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu ESAFED’e bağlı Uşak Sağlık Çalışanları Derneği (USADER) 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle 11 Mart saat 19.00’da Atatürk Kültür Merkezi’nde 1 nolu salonda Afrika konulu bir fotoğraf sergisi aynı zamanda ney dinletisi yapıldı. Afrika konulu slayt gösterisi ardından Dr. Senai Demirci’nin katıldığı Bir Yudum İnsan konulu konferans düzenledi. Konferans’a Afrika’nın Senegal, Sudan, Somali ülkelerinde 18 öğrenci de katıldı. Atatürk kültür merkezi fuayen salonunda Afrika konulu resim sergisinin açılışına ve konferansa Ak Parti İl Başkanı Mehmet Gün, Merkez İlçe Başkanı Mehmet Nacar, Uşak Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yıldırım, İl Genel Meclis Başkanı Ali İhsan Uzun il Sağlık Müdürü Alper Can Ünal ve çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.
  + Paylaş
 • 07.05.2012
  ESAFED İZMİR VALİSİ M.CAHİT KIRAÇ ZİYARETİ

   

  ESAFED: EXPO'ya destek vermek boynumuzun borcu
   
  İZMİR - Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED)Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz ve yönetim kurulu üyeleri, İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç'ı makamında ziyaret etti. 13 şehirde görev yapan 16 sağlık derneğinin biraraya gelmesiyle kurulan ESAFED, Çanakkale'den Antalya'ya, İzmir'den Afyonkarahisar'a kadar binlerce sağlık çalışanıyla Nijer'den Tanzanya'ya, Kamerun'dan Kenya, Sudan'ın Darfur bölgesi, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Pakistan'a kadar pekçok ülkeye giderek, gönüllü sağlık hizmeti vermesiyle tanınıyor. Federasyonun İzmir merkezli olması, bu yapılanmada Vali Kıraç'ın destek sağlamasından dolayı teşekkür eden Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz, Vali Kıraç'a, bu anlamda teşekkür plaketi verdi. Sağlık güvencesinin anayasayla da desteklendiğini ve böyle bir sivil toplum örgütünün çok önemli çalışmalar yaptığını söyleyen Vali Kıraç, EXPO 2020 adaylık sürecinde İzmir'in de sağlık temasıyla yola çıktığını, ESAFED gibi uluslararası bir federasyonun bu anlamda önemli katkılar sağlayacağını belirtti. Federasyon olarak, çok sayıda projeleri olduğunu, bunların başında ise sağlık hizmeti verdikleri ülkelere hastane açmak ve bu ülkelerdeki hekimleri İzmir'e getirerek eğitimlerini tamamlamak istediklerini anlatan Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz, "Projelerimiz, özellikle kalıcı projeler olarak kendini gösteriyor. Biliyorsunuz 'taşıma suyuyla değirmen dönmez'. Arkadaşlarımız, başta Somali olmak üzere diğer ülkelere gidip gönüllü sağlık hizmeti veriyor. Ama dediğim gibi 'taşıma suyuyla değirmen dönmez', orada kalıcı tesislerin kurulması gerekiyor. Bu amaçla ilk olarak Somali'de hastane kurma çalışmalarımız var. Somali devleti bize yer tahsisi yapıyor. Oranın yetişmiş insanlarını buraya getirerek Şifa Üniversitesi gibi önemli hastanelerde eğitimlerini tamamlayacağız ve bu insanları orada görevlendireceğiz. Bütün arkadaşlarımız dinç, cevval ve dinamik. Pazartesi gidecekler, gidiyoruz diyorlar, sanki buradan Turgutlu ilçesine gidiyorlarmış gibi hakeret ediyorlar. Eskiden bu tür gidişleri hayali gibi algılardık. Bu anlamda yurt dışına yapılan ziyaretler hat safhada. Gittiğim ülkelerde devlet nezdinde itibar görüyoruz ve EXPO'ya destek vermek boynumuzun borcudur." dedi. Daha sonra ESAFED plaketi Vali Kıraç'a takdim edildi.
  (CİHAN)
  + Paylaş
 • 30.04.2012
  ESAFED BASIN TOPLANTISI

  Afrika ülkelerinde sağlık hizmetlerinin yanı sıra açlık sorununun çözümüne de katkı koymak isteyen ESAFED, söz konusu ülkelerin kendi ayakları üzerinde durması için geliştirdiği projeleri ve inceleme sonuçlarının açıklanacağı basın toplantısı düzenledi.

   

  30.4.2012
   
   
  ESAFED Somali’de balık tutmayı öğretiyor
   
  Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED) Somali’de açlığı önlemek için harekete geçti. Hazırlanan projeyle Somali halkına balıkçılık başta olmak üzere, büyükbaş hayvancılık ve tavukçuluk konularında bilgi transferi yapılacak. 
  Konu ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyen ESAFED Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Haluk Şener Özpolat Somali’de yapılan faaliyetler konusunda bilgi verdi. 
   
   
  Dr. Şener Özpolat, Somali’deki veterinerlik fakültelerinin talebi üzerine, Türkiye’nin veterinerlik alanındaki birikimini ve tecrübesini Somalili meslektaşları ile paylaşmak için Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED) tarafından proje gerçekleştirildiğini belirtti. Özpolat’ın verdiği bilgilere göre proje kapsamında 3 uzman veteriner hekimi kendi uzmanlık alanlarındaki bilgi ve birikimlerini Somali’deki çeşitli üniversitelerin veterinerlik fakültesi dekan, öğretim üyeleri ve öğrencileri ile paylaştılar. Daha sonra Denizcilik Bakanı Abdirrahman Sheikh İbrahim, milletvekilleri, balıkçılık kooperatifi başkanı ve balıkçılarla, T.C. Büyükelçilik müsteşarı ile görüşmeler gerçekleştirildi. Öğrencilere her bir eğitimcimiz kendi alanlarında bilgilerini aktardı. 
  ÇOMÜ Gökçeada Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Balıkçılık Teknolojisi Bölümü Öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Aytaç Altın, veteriner hekim Hüseyin Şükrü Örnek ve veteriner hekim Mehmet Ali Gök’ün Somali’de incelemeleri sonucu ortaya çıkan görüşler şu şekilde özetlendi:
  1. Veterinerlikle ilgili fakültelerin tamamından çok yoğun ve ısrarlı bir şekilde eğitim talepleri var. Zira Fakültelerin Öğretim üyeleri 3-5 kişiden oluşan veterinerlerden oluşmaktadır. Hiçbir uzmanlıkları olmadığı gibi ellerinde bir materyal de bulunmamaktadır.
  2. Veterinerlik fakültelerinde doküman, kitap, materyal desteği sağlanmalıdır. Çok sınırlı imkânlarla eğitim devam etmektedir.
  3. Veterinerlik fakültelerinde branş eğitimleri verilememektedir. Spesifik konularda eğitim verebilecek gönüllüler tespit edilmeli, bazen on-line, bazen yerinde eğitim vererek katkı sağlanmalıdır.
  4. Veterinerlik fakültelerinde eğitim veren kadrolardan gruplar oluşturup, Türkiye’de veterinerlik, su ürünleri, ziraat fakültelerinde eğitim verilerek, “eğitimcinin eğitimi” sağlanmalı, bilgi ve becerileri arttırılmalıdır.
  5. Her zaman Somali’ye gidecek eğitimci bulunmayabilir. On-line eğitim için altyapı hazırlanmalıdır. Bu şekilde çok hızlı ve verimli bir eğitim gerçekleştirilecektir. Gidebilecek gönüllüler bulunabildiği zamanlarda da yerinde eğitim tercih edilerek devam ettirilmelidir.
  6. Somali’de çok uzun bir sahili olmasına rağmen, şimdilik 3 m. Boyundaki teknelerle balıkçılık yapılmaktadır. Oysa Somali’nin ekonomik kalkınmadaki en öncelikli kalemi balıkçılıktır. Bir aşamaya kadar Türkiye’nin desteği ile balıkçılık yeniden başlatılmalıdır.
  7. Somali hükümetine ait olan ve Yemen’de bulunan, bakımı ve kirası karşılanamadığı için kızakta bekleyen devlete ait 3 büyük balıkçı gemisi tekrar ekonomiye kazandırılmalıdır.
  8. Süt sığırcılığı için saha çalışması hemen yapılamasa bile, 2013 yılında güvenliğin sağlanacağı konusundaki güçlü beklenti dikkate alınarak, şimdiden eğitimlerinin yapılması, yerel veterinerlerin o güne hazırlanmasını önem arz etmektedir.
  9. Süt sığırcılığı konusunda ırk ıslah çalışmalarının yapılması, süt işletmeciliğinin nasıl kurulup işletilebileceği konusunda uzmanlar hazırlamak, bulaşıcı hastalıklardan korunma teknikleri hakkında eğitim vermek öncelikli konulardan olmalıdır.
   
  10. Türkiye’de bir inekten ortalama 20-30 kg. süt verimi alınırken, Somali’de ortalama 2-3 kg. süt alınması, verilecek eğitimin önemini göstermektedir.
  11. Tavukçulukla ilgili olarak öncelikle yumurtacılık sektörünün canlandırılmasının daha elzem olduğu kanaati oluştu. Zira tavuğun kesimi ve son tüketiciye ulaşması için soğuk zincirin kurulmasının şart olduğu, şimdilik bunun mümkün olamayacağı ortaya çıktı. Ayrıca kesilmiş tavuk satın alma kültürünün henüz oluşmaması da et tavuğundan ziyade yumurta tavuğu yetiştirmek daha anlamlı olacaktır.
  12. Yumurta tavuğu yetiştirme ve bakımı için yine uzman yetiştirilmesi ve Türkiye’nin kullandığı teknolojinin tanıtılması, Somali’ye modifiye edilmesi yerinde olacaktır.
   
  Giden heyetteki gönüllü ekibimizin tamamının ortak görüşü eğitim ağırlıklı bir çalışmanın yapılması, gerek Somali’ye giderek, gerekse Türkiye’ye davet ederek bu eğitimlerin gerçekleştirilmesi ve Somalili veterinerlerin gelecek yıllara hazırlanmasının önemli olduğunu ifade ediyorlar. 
  Ayrıca 25 Mayıs’ta gerçekleştireceğimiz gıda güvenliği ile ilgili çalıştayımızla ilgili de bilgi vermek isityoruz. Gıda güvenliğinin sağlanması hususunda ilgili uzmanların vereceği bilgilerin kamuoyunun ilgisini çekeceğini umuyoruz.  
   
  Öte yandan Tıp eğitimi yapan Somalili doktor öğrenciler de toplantıya katılarak renk kattı ve basın mensuplarına ülkedeki sağlık sorunları konusunda ilk elden bilgi sundu. 
  + Paylaş
 • 28.04.2012
  KİMSE YOKMU'DAN TEŞEKKÜR ZAMANI

   

  Somali ve Van için düzenlediği yardım kampanyalarıyla afetzedelerin yardımına koşan Kimse Yok Mu Derneği, 'Teşekkür Zamanı' isimli özel gecede yardımseverler ve özel konuklarla bir araya geldi.
  Daha önce Somali ve Van için düzenlenen yardım kampanyalarında bütün Türkiye birlik olmuş, yardımseverler yaraların sarılması için el uzatmıştı. Samanyolu Yayın Grubu ile ortaklaşa düzenlenen yardım kampanyalarında 'İnsanlık Ölmedi' ve 'Kardeşlik Zamanı' diyen Türkiye, yaraları sarmak için adeta birbirleriyle yarışmıştı. Kampanyalar sonrasında Somali'de yaşanan açlık tehlikesi büyük ölçüde ortadan kalkarken, Van'daki depremzedelere ise el uzatılmıştı.
   
  'Teşekkür Zamanı' adlı özel gece Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Geceye AK Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür, Sanatçı Kayahan, Gazeteci-Yazar Ertuğrul Özkök, TUSKON Başkanı Rızanur Meral, radyo programcısı Bedirhan Göçke ile çok sayıda davetli katıldı. Bu özel geceyi, ünlü radyo programcısı Mehmet Akbay sundu.
   
  Gazeteci-Yazar Ertuğrul Özkök, daha önceden yardımlaşma konusunda halkın pek duyarlı olmadığını, bu tip organizasyonlarla yardımlaşmanın öğrenildiğini ifade etti. Eski milli futbolcu AK Parti Milletvekili Hakan Şükür de dernek yetkililerine teşekkür etti.
   
  Kimse Yok Mu'nun bursuyla Türkiye'de okuduğunu ifade eden Somalili Ahmet Muhammed Ali ise mühendis olmak istediğini aktardı ve Türk halkına teşekkür etti.
   
  (CİHAN)
  + Paylaş
 • 21.04.2012
  ESAFED YÖNETİMİ GÜVEN TAZELEDİ

   

  Esafed Genel Kurul
   
  Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED) 1. Olağan Genel Kurulu, Şifa Üniversitesi Eğitim Kampüsü'nde yapıldı ve yönetim kurulu. oybirliği ile seçilerek güven tazeledi. ESAFED Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz, yaptığı konuşmada gösterilen güvene teşekkür ederken var güçleriyle çalışmaya devam edeceklerinin altını çizdi.
   
  ESAFED 1. Olağan Genel Kurulu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'yla başladı. Toplantıya evsahipliği yapan Şifa Hastaneler Grubu Genel Koordinatörü Doç. Dr. Mehmet Ateş, sivil toplum kuruluşlarının önemine değinerek, "thinktank kuruluşu" da denilen bu tür düşünce kuruluşlarının hükümetlere, bakanlıklara ve bütün topluma yön verdiğini belirtti. ESAFED'in, "Dünya iyileşinceye kadar" sloganını çok güzel ve manidar bulduğunu kaydeden Doç. Dr. Ateş, "Somali'ye gitti arkadaşlar, proje geliştirdiler. Dünyanın her tarafına giden sahabeler, sonra Osmanlı gibi arkadaşlar, nasıl biraz daha oraları güzelliklerle sulayabiliriz, kuruyan topraklara güzellikler akıtabiliriz diye düşünmüşler. Bunun sevdasında bizim arkadaşlarımız. Bunu kişisel olarak düşünemezdik ama ortak akılla bunu başardılar. Allah, emeklerinizi zayi etmez inşallah." diye konuştu.
   
  ESAFED Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz ise yaptığı konuşmada, dünyanın ve Türkiye'nin ihtiyaçları çerçevesinde bir gönül birlikteliği içinde çözüm arayışlarının kendilerini biraraya getirdiğini ifade etti. Prof. Dr. Sarsılmaz, yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda organizasyon olduğuna işaret ederek şunları söyledi: "Bu organizasyonlarda en etkin olan ve en yetkin olan, genelde gönüllülük hareketleri. Bunu Türkçe Olimpiyatları'nda gördüğünüz gibi Türkiye'nin okullarında, Kimse Yok mu Derneği'nin faaliyetlerinde de görüyorsunuz. Tamamen gönüllülük hareketi üzerine bina edilmiş bu kurumsal yapılar dünyaya açılıyor ve dünya, olanları saygıyla izliyor. İşte ESAFED de bu mantıkla önemli başarılara imza atıyor. O gönül birlikteliğinin, somut hale gelmiş şeklini uyguluyor. Arkadaşlar, gece gündüz çalışıyorlar. Hizmet noktasında biz de varız diyorlar. Nereye gidilecekse oraya gideriz, canımız bu yollarda feda olsun diyorlar. Bu mantığın somut göstergesi olarak biraradayız."
   
  Daha sonra divan başkan ve üyeleri seçildi. Başkan Dr. Esat Ertekin, üyeler Dr. Metin Akdağ, Dr. Erol Uysal ve Dr. Abdullah Öztürk'ten oluşan divan kurulu, yönetimi genel kuruldaki üyelerin oylarıyla ibra etti. Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rüçhan Uslu, faaliyet raporunu okuyarak federasyonun bugüne kadar yaptığı icraatları anlattı. Ağustos 2011'de kurulan federasyonun, Kimse Yok mu Derneği ile protokol yaparak hem Sudan hem Somali'de sağlık çalışmalarını başlattığını ifade eden Prof. Dr. Uslu, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA)'nın da işbirliği ile Sudan'da geçen ocak ayından itibaren katarakt ameliyatlarına başlandığını, ortalama her ay 350-400 katarakt ameliyatı yapıldığını belirtti. Prof. Dr. Uslu, Sudan'da sünnet organizasyonu yapmak üzere ülkedeki yerel bir dernekle protokol yapıldığını, bilgi ve beceri arttırmak için Somalili sağlık personelinin İzmir'de eğitilmesi projesi başlatıldığını, toplamda 16 doktor ve 20 hemşirenin eğitiminin planlandığını aktardı. Prof. Dr. Uslu, İzmir Valiliği tarafından EXPO Danışma Kurulu üyeliğine seçilen ESAFED'in, Sağlık Bakanlığı ile ortak projeler yapmak üzere prensip kararı aldığını belirtti.
   
  Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz başkanlığındaki yönetim kurulu Prof. Dr. Mustafa Cirit, Prof. Dr. Rüçhan Uslu, Dr. Ali İravul, Doç. Dr. Şeyda Örs Kaya, Dr. Haluk Şener Özpolat, Opr. Dr. Ali Kasap, Dr. Mahmut Esat Ertekin, Dr. Tufan Çolak, Uzm. Dr. Abdullah Öztürk, Opr. Dr. Mehmet Söyler, Opr. Dr. Erol Uysal, Uzm. Dr. Fuat Yıldız, Uzm. Dr. İsmail Yavaş ve Yrd. Doç. Dr. Faik Fevzi Okur, yönetim kurulu yedek üyeleri Prof. Dr. Talat Tavlı, Dr. Metin Akdağ, Dr. Ayhan Akçalı, Dr. İlhan Gülmez, Dr. Nihat Güngör, Dr. Ali Samancıoğlu ve Dr. Bircan Savran, denetleme kurulu asil üyeleri Dr. Abdi Canan, Dr. Ufuk Kale ve Dr. Serdar Altınçekiç, denetleme kurulu yedek üyeleri Ahmet Özcan, Erdal Erikoğlu ve Serdar Dinç, 36 oydan geçerli 35 oyu alarak yeniden seçildi. EGESADER Başkanı Prof. Dr. Talat Tavlı'ya, derneğin yaptığı proje ve faaliyetlerden dolayı Başkan Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz tarafından plaket verildi. Genel kurula, Ege ve Akdeniz bölgelerinde federasyona üye 13 ilden, 18 sağlık derneğinin delegeleri katıldı.
  + Paylaş
 • 21.04.2012
  ESAFED'den KAMUOYUNA DUYURU

   

  ESAFED'den KAMUOYUNA DUYURU
   
  Gaziantep’te bir meslektaşımızın hayatını kaybetmesine sebep olan insanlık dışı olay, aslında yıllardır artarak devam eden “sağlık çalışanlarına saldırı” hadisesinin en son halkasından ibarettir.
   
  Derdini, ıstırabını, sesini duyuramayan kimsesiz ve çaresiz hastaların dertlerine çare olabilmek, hastalıklarına şifa vesilesi olmak için fedakârca koşan hekimlerimize ve sağlık çalışanlarına yapılan bu tür menfur saldırıların hiçbir mazereti kabul edilemez.
   
  Ülkemizde ve uluslararası alanda gönüllü hizmet sunan ve bünyesinde, 18 sağlık derneğine mensup üç bine yakın hekim ve sağlık çalışanını barındıran, Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED) olarak,  hekimlerin ve sağlık çalışanlarının canına kasteden bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz. 
   
  İçinde bulunduğu üzüntü ve infial halinde dahi hastalarına şefkat ve nezaketle yaklaşan hekimlerin ve sağlık çalışanlarının can güvenliğinin aynı zamanda hizmet ettikleri halkın ve toplumun da garantisi altında olması gerektiği açıktır.               
   
  Başta ilgili kamu görevlileri olmak üzere tüm kamuoyu tarafından toplum vicdanını yaralayan bu acı ve onur kırıcı hadiselerin bir daha tekrarlanmaması için, her türlü tedbir ve desteğin hep beraber verilmesi gerektiğini acilen talep ediyoruz.
   
  Saygılarımızla kamuoyuna duyurulur.
   
  Prof. Dr. Mustafa SARSILMAZ
  Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED) Başkanı
  + Paylaş
 • 20.04.2012
  PROF DR.ÖMER ÖZKAN DESADER'İN KONUĞU OLDU

   

  PROF DR.ÖMER ÖZKAN DESADER'İN KONUĞU OLDU
   
  Denizli Sağlık Derneği (DESADER), "21. Yüzyılda Türkiye'nin Organ Naklindeki Yeri" konulu bir konferans düzenledi. Konferansa Denizli Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Necdet Özer, Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz, DESADER Başkanı Dr. Kemal Turhan, Prof. Dr. Ömer Özkan'ın eşi Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan'ın yanısıra çok sayıda akademisyen ve doktor katıldı. Etkinlikte DESADER Kurucu Başkanı Uzm. Dr. Ferruh Bican, derneğin özellikle Afrika'daki çalışmaları hakkında bilgi verdi. ESAFED Başkanı Prof. Dr. Sarsılmaz da Afrika'da ilk etapta üç projeleri olduğunu ifade etti. Sarsılmaz, "Türkiye'den gönüllü sağlık personelini o bölgelere göndermek, o bölgenin insanlarını bu bölgeye getirerek eğitmek ve orada hastane işletmeciliğiyle hizmet vermek istiyoruz." dedi.
   
  Prof. Dr. Özkan ise Türkiye'nin organ naklinde, özellikle mikro cerrahide Uzakdoğu ve ABD ile yarıştığını, Avrupa'nın da önünde olduğunu belirtti. Özkan, Türkiye'de ve dünya genelinde meşhur olan yüz naklini yapmadan önce mevzuat olmadığı için çektikleri sıkıntıları dile getirdi. Mevzuat için beş altı yıl uğraştığını, Sağlık Bakanlığı'na yazdığı dilekçenin kaybolduğunu, tekrar yazarak bilimsel kurulları ikna etmek için saatler boyunca anlattığını ifade eden Özkan, ameliyatı büyük risk alarak yaptıklarını vurguladı. Özkan, başarılı geçen ameliyattan sonra beş altı yılda hazırlanamayan mevzuatın üç ay içerisinde çıkarıldığını, bunun dünyada örneği olmayan en güzel mevzuat olduğunu söyledi.
   
   
  'RAHİM NAKLİYLE DÜNYADA ÇIĞIR AÇILACAK'
   
  Mevzuata koymak isteyip dünyada örneği olmadığı için koyamadıkları rahim naklinin olduğunu anlatan Prof. Dr. Ömer Özkan, mahremiyetten ve magazinin diline düşmemek için fazla dillendirmediklerini söyledi. Özkan, "Dünyada her 5 bin kadından birisinde doğuştan rahim yokluğu var. Bazıları da kazalarla rahmini kaybeder. Bunların gebe olamama sorunu bulunuyor. Bazı kimseler, bir şekilde gebe kalmak istiyor ancak bildiğimiz tek şey var, rahim nakliyle gebe kalabilirler. Dünyada üç merkez, bunun üzerine çok çalışıyor. Rahim naklini yapmak istiyorlar. Rahim nakli aslında hayvanlarda iki üç yıl önce tamamlandı. Bunlar başarılı bir şekilde doğurtuldu. Bir hastada rahim nakli ameliyatını gerçekleştirdik. Her şey yolunda gidiyor. Şu an hastamızın sekizinci ayı bitmek üzere. Birinci yılın sonunda nakilden önce hazırladığımız anne ve babadan aldığımız embriyo döllenmek için kullanılacak ve dünyada ilk defa olacak. Şu anda dünyada kadavradan yapılan, başarılı bir şekilde devam eden tek nakil. Bizim için başarı, anneye sağlıklı bir çocuk teslim ettiğimiz zaman olacak. O da dünyada bir çığır açacak. Bu bizim için çok önemli. Bir miktar geri planda tutmak istiyoruz. İnsanların çok fazla ilgisi var. İnşallah o başarılı olursa mevzuata girecek. Dünyada birçok yerde ilgi görecek." diye konuştu.
   
  'TIP, DOKULAR MARKETTEN ALINABİLECEK ŞEKİLDE GELİŞİYOR'
   
  Konferansın sonunda meslektaşlarını sorularını da cevaplandıran Özkan, bunların parayla yapılacak ameliyatlar olmadığını, prestij olduğunu, Türkiye'nin tıpta nereye geldiğini gösterdiğini söyledi. Özkan, şunları kaydetti: "Genetik mühendisliği o kadar iyi gelişiyor ki dokuları belki marketten alıp nakledeceksiniz. Bunlar gerçekleşemeyecek diye bir şey yok. Bu konuştuklarımızı 10 yıl önce anlatsanız korku filmi diye düşünürdünüz."
   
  Konuşmaların ardından ESAFED Başkanı Prof. Dr. Sarsılmaz, Prof. Dr. Ömer Özkan ve eşi Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan'a teşekkür plaketi verdi.
  + Paylaş
Copyright 2012 © Esafed Tüm hakkı saklıdır.